Metal-porselen bağlantısında, metal yüzey işlemleri ve metal-porselen birleşme açılarının etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 419468
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÜSTÜN GÜLDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Metal-porselen bağlantısı üzerinde metal yüzey işlemleri ve metal-porselen birleşme açılarının etkisini, ayrıca sıkıştırma kuvvetinin uygulama noktasının metal-porselen birleşme yeri ile ilişkisini incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. lOxlOx4 mm boyutlarında Nikel-Krom alaşımından kare şeklinde örnekler hazırlandı.Bu örnekler üzerinde 60°, 90° ve 120° olacak şekilde 3 farklı metal-porselen birleşme açısı oluşturuldu. Her açıdan 18 tane olmak üzere 54 metal örnek hazırlandı.Her açılı yüzey üzerine 3 farklı yüzey işlemi uygulandı: gaz çıkarma, gaz çıkarmadan opak uygulama, gaz çıkarma ve asitleme işlemi. Her yüzey işlemindeki örnekler 3 alt gruba ayrıldı ve daha sonra metal yüzeylere 4 safhada opak ve gövde porseleni uygulandı. Alwetron test cihazı kullanılarak, 5 mm/dakika başlık hızı ile metal-porselen birleşimine ve bu birleşimden i mm uzağa porselen üzerine sıkıştıncı kuvvet uygulandı. Kuvvet uygulaması porselenin metal yüzeyinden ilk ayrılmasına kadar devam etti. Sonuç olarak metal-porselen bağlantı direnci üzerinde, metal-porselen birleşme açılarının istatistiki olarak etkili olmadığı, metal yüzey işlemleri ve kuvvetin geliş noktasının ise etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study has been planned with the purpose of investigating the effect of metal surlace treatments and metal-porcelain junction angulation on metal-porcelain bond strength and with the aim of determining the ralation between the loading point of the compressiye strength and metal-porcelain junction. The square-shaped patterns which are ıoxıox4 mm in dimensions were fabricated from Ni-Cr alloy.Three different metal-porcelain junction angles, 60,90, and 120 degrees, were prepareted on these pattems.With 18 patterns for each angle, 54 metal samples were prepareted. Three different surface treatments were applied an each angle surface: Opaque with degassing , opaque without degassing, and acid etching and degassing treatment.Samples in each surface treatment were devided into three subgroups, and then opaque and body porcelains were applied on the surfaces in four stages. With Alwetron test machine being used, the compressiye load was applied on the metal-porcelain junction and on the porcelain with a 1 mm distance from the junction with a crosshead speed of 5 mm / minute.The load was applied to the first separation of porcelain from the metal interlace. As a result, it has been seen that metal-porcelain junction angles do not have statistically significant effect on metal-porcelain bond strength, whereas metal surface treatments and applying point of the force have affects.