Periferal intravenöz sıvı alan hastalarda yüzeyel tromboflebit oluşumunda etkili faktörler
- Tez No: 419511
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma Periferal intreavenöz (piY) sıvı alan hastalarda yüzeyel tromboflebit oluşumunda etkili faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıCı olarak yapıldı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerinde 1 ocak - 1 Temmuz 1993 tarihleri arasında piY sıvı alan 200 hasta (119'u erkek, 81'i kadın) örnekleme alındı. Yüzeyel tromboflebit oluşumunu etkileyen bir durumu olan hastalar örnekleme alınmadı. iY sıvılar tüm hastalara plastik kateter takılarak verildi. Yeıiler gözlem tekniği ile toplandı ve Yeri Toplama Formuna kaydedildi. ineüzyon bölgesi her 24 saatte bir tromboflebit belirtileri (ağrı, hassasiyet, eritem, şişlik, lokalısı yükselmesi, venöz kordun palpasyonu) yönünden 4 gün süre ile gözlendi ve gözlemler infüzyon bölgesinde tromboflebit oluşuncaya kadar veya infüzyon bitimine kadar sürdü. Yerilerin istatistiksel analizinde yüzdelik, Ki-kare önemlilik testi ve Kolmogorov-Smirnov testi kullanıldı. piY sıvı alan 200 hastanm % 3L.S'inde (63 hasta) yüzeyel tromboflebit oluştuğu tesbit edildi. piY sıvı alan hastalarda cinsiyetin, yaşm, hasta tanısmm, infüzyon yerinin, kullanılan set sayısının, kateter cinsinin, infüzyon sıvısının akış hızının, toplam sıvı miktarının ve antibiyotik almanın tromboflebit oluşumunda istatistikselolarak etkili olmadığı tesbit edildi. infüzyona elektif koşullarda başlanan hastalarda, ameliyat olanlarda, izotonik+hipertonik sıvı alanlarda, infüzyon veninden ilaç alanlarda, infüzyonu uzun sürenlerde ve genel vücut ısısı yüksek olanlarda yüzeyel tromboflebit oluşumu daha sık görüldü. piY sıvı alan hastalarda yüzeyel tromboflebit oluşumunu önlemek ya da en aza indirmek için uygun öneıilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This study was carred out in order to find out the effective factors in the occurence of superficial spulereficial thrombophlebitis in patients taking Peripherally Intravenous (PIV) Iluid. 200 patients (119 men, 81 women) receiving prv in Atatürk Üniversty Medical Faculty Research and Application Hospital, General Surgery Clinics between January 1-July-1 1993 were taken for the study. Patients having cases effecting superficial thrombophlebitis occurence were not included in the.study. rv t1uids were as given to all patients as plastic catheter. The data were colected whith observation tecnique and noted in Data Collecting Form. Infusion side was observed for foUf days in every 24 hours for thrombophlebitis signs (pain, tendemess, erythema, s\Velling of tissue, increased local temperature, palpable wenous cord) and the observation tasted til! the occurence of thrombophlebitis in infusion side or till the end of infusion. In the statistical analysis of the data percentage, chi-square, importance test and Colmogoro\V-Smimov test were used. Superficial thrombophlebilits occurence \Vas found in 31.5% (63 patients) of the 200 patients receiving prv Iluid. Such factors as sex, age, diagnosis, infusion side, the number of the sets used, the type of catheter, the speed of infusion application, total Iluid amount and taking of antibiotics in patients receivingprV were not found to be statiscal!y effective in the occurence of superficial thormbophlebitis. The occurence of superficial thrombophlebitis were more for paLİents whose treatment starded in conditions elective to infusion, for those having been operated on, for those having taken isotonic+hypertonic Iluid, those taking medicine in infusion vein, those whose infusion lasted long and those with a high body temperature. Some suitable suggestions were put forwad to prevent or decrease the accurence of superficial thronıboplebitis in patients receiving prv Iluid.