Pulmoner sarkoidoz hastalarında klinik ve radyolojik bulgular ile bronkoskopik tetkiklerin tanısal etkinliği arasındaki ilişki
The relationship between clinical and radiological findings with diagnostic efficacy of bronchoscopic examinations in pulmonary sarcoidosis patients
- Tez No: 419572
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sarkoidoz, nedeni tam olarak bilinmeyen, başta akciğer ve intratorasik lenf nodları olmak üzere tüm sistemleri tutabilen, kazeifikasyon içermeyene granülomlarla karakterize bir hastalıktır. Sarkoidoz tanısı; klinik ve radyolojik olarak sarkoidoz bulguları izlenen bir olguda kazeifikasyon içermeyen granulomların histopatolojik olarak gösterilmesi ve diğer olası etyolojilerin dışlanması ile konulmaktadır. Pulmoner sarkoidoz kuşkusu olan olgularda tanısal bronkoskopi endikasyonu mevcut olup birçok hastaya bronkoskopik işlemlerle histopatolojik tanı konulabilmektedir. Bu tez çalışmasında, pulmoner sarkoidozda klinik ve radyolojik bulgular ile bronkoskopik tetkiklerin tanısal etkinliği arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek amacıyla olguların klinik ve laboratuar bulguları, radyolojik yaygınlığı ve ağırlığı ile bronkoskopik tetkiklerin tanısal verimlilikler arasında bir ilişki veya üstünlük olup olmadığı retrospektif olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sarcoidosis is a systemic granulomatous disease without caseification necrosis, whose etiology is stil unknown. The most common organ involvements of sarcoidosis are lungs and mediastinal lymph nodes. Diagnosis of sarcoidosis can be made by histopathological confirmation of granulomas without caseification necrosis in patients with clinical and radiological findings and with exclusion of other possible etiologies. In patients with suspected pulmonary sarcoidosis, diagnostic bronchoscopy is indicated for histopathological diagnosis. In this study, we retrospectively investigated clinical and laboratory findings, radiological extent and weight and diagnostic efficiency of the bronchoscopic examination in pulmonary sarcoidosis patients to present the possible relationship between clinical and radiological findings with diagnostic efficacy of bronchoscopic examinations.