Bozulmuş glukoz toleransı olan ve diyabetik bireylerde lenfomononükleer hücre enerji metabolizmasının sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 419651
  2. Yazar: LEVENT ÖZSARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, Tip 2 Diabetes Mellitus'lu (DM) ve Bozulmuş Glukoz Toleransı (IGT) olan hastaların lenfomononüleer hücre enerji metabolizmaları sağlık bireylerle karşılaştırıldı. GATA dahiliye ve endokrinoloji polikliniklerine Ekim 2004-Temmuz 2005 tarihleri arasında başvuran 14 IGT, 15 tip 2 DM ve 5 sağlıklı birey çalışmaya kabul edildi. Periferik kanlarından lenfomononükleer hücreler izole edildi. Glukozlu ortamda inkübasyon sonrası son ürünler ve hücreler toplandı. Laktat üretimi ve glikojen tüketimi değerlendirildi. Tip 2 DM ve IGT'li lenfomononükleer hücrelerin laktat üretimi ve glikojen tüketiminde artış gözlendi. Kontrol grubu ile hasta gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Tip 2 DM'li ve IGT'li hastaların hücreleri arasında ise anlamlı fark yoktu. Tüm gruplar arasındaki yaş ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bu nedenle lenfomononükleer hücre enerji metabolizma bozukluğunun yaş farkından etkilendiği düşünüldü. Diyabetik durum, lenfomononükleer hücrelerin enerji metabolizmalarını değiştirdi. Hücreler anaerobik glikolizi tercih ettiler. Lenfomononükleer hücrelerin enerji üretimindeki değişim, immün yanıttaki bozulmaya katkıda bulunmaktadır. İyi glisemik kontrolün hücrelerin enerji metabolizmasını düzelteceği ve immün fonksiyonların sağlıklı çalışmasına neden olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
İn this study we compared lymphomononuclear cell energy metabolism in type 2 DM and IGT patients and healthy subjects. 14 IGT, 15 type 2 DM and 5 healthy people who applied internal medicine and endocrinology department of GATA between october 2004-july 2005 were included in this study. Lymphomononuclear cells were isolated from periferal blood. They were incubated in a glucose solution. End products of solution and cells collected. Lactate production and glycogen utilization were measured. Increased lactate production and glycogen utilization were found in type 2 DM and IGT lymphomononuclear cells. This increase was statistically significant between control and patient groups. There was no statistically significant difference between type 2 DM and IGT. Medium age of all groups was statistically different. We thought that age may be an other factor for impaired lymphomononucleer cell energy metabolism. In diabetic state, lymphomononuclear cells changed their energy pathway. They prefered anaerobic glycolisis. This abnormal energy production might cause disfunction in lymphomononuclear cells and immune response. We concluded that good glicemic control could repair energy metabolism and prevent disfunction of immune system.