Müdafi
The counsel for the defense
- Tez No: 419663
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Müdafi, modern çağda ceza muhakemesi sistemin üzerinde durduğu üç sütundan birisidir. Buna rağmen, müdafiin hak, yetki ve yükümlülükleri üzerinde dünyada hala akademisyen ve uygulamacılar arasında bir tartışma devam etmektedir. Bu tartışma köklerini Antik Yunanistan'ın şehir devletçiklerinde ve Roma İmparatorluğu'nda bulmaktadır. Elinizdeki çalışma müdafiin savcı ve hakim karşısındaki yetki, hak ve yükümlülüklerinin sınırlarına mukayeseli metodoloji ile bakmaya odaklanmıştır. Ancak, bu tezin asıl amacı müdafiliği 5271 sayılı Türk Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ve ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemelerin merceğinden incelemektir. Belirtmeliyiz ki, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türk Yargıtay'ı, Amerikan Yüksek Mahkemesi, Alman Federal Yüksek Mahkemesi gibi uluslararası, ulusal ve yabancı mahkemelerin içtihat hukuku bu çalışma için ana bilgi kaynaklarından birisi olmuştur. Konuya dair ulusal, uluslararası ve yabancı düzenlemeler ile birlikte yukarıda sayılan mahkemelerin içtihat hukuklarının yorumlanması neticesinde Türk müdafii için yeni teklifler yapabilmemize olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Counsel for the defense is one of the three pillars of the criminal procedural system in the modern era. However, the rights, the powers and the duties vested on him is still an ongoing academic and practical debate around the world. The debate finds its roots in the city-states of the ancient Greece as well as Roman Empire. This research focuses on the limits of the duties, rights and the powers of the counsel for the defense, vis a vis the prosecutor and the judge in a comparative methodology. However the main concern of this thesis is analyzing the counsel for the defense through the lenses of the new Turkish Criminal Procedural Law (Code Number: 5271) together with the related national and international regulations. We must underline that the case of law international, national and foreign courts have been a main source of knowledge for this study, i. e. European Court of Human Rights, Supreme Court of United States of America, Federal High Court of Germany, Turkish Court of Cassation and etc. Interpretation of the regulations together with the decisions of the afore-mentioned judicial bodies has led us to present new proposals for the Turkish counsel for the defense.