Çayönü çanak çömleksiz neolitik yerleşmesinde kızıl geyik (cervus elaphus) kemiklerinin incelenmesi
Investigation of red deer bones from Çayönü pre pottery neolithic settlement
- Tez No: 419741
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CELAL ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Yüksek Lisans Tezi Özeti Çayönü Çanak Çömleksiz Neolitik Yerleşmesinde Kızıl Geyik (Cervus elaphus) Kemiklerinin İncelenmesi Çayönü Yerleşmesi Diyarbakır İli Ergani İlçesi'nde yer alan ve uzun tabakalanması ile bölgenin önemli Neolitik dönem yerleşmelerinden biridir. Burada yerleşim Çanak Çömleksiz Neolitiğin (PPN) en eski dönemi olan Çanak Çömleksiz Neolitik A'dan Çanak Çömlekli Neolitik döneme (PN) kadar kesintisiz olarak devam etmiştir. Çayönü'nde hayvan evcilleştirmesinin kanallı yapılar evresinden itibaren başlamış olduğu düşünülmektedir fakat avcılık, yerleşmede Geçiş dönemine (PPN'den PN'e) kadar önemini azalarak da olsa devam ettirmiştir. Özellikle evcilleştirmenin erken evrelerinin tespit edildiği dönemlerde (PPNB), avcılığın yoğun olarak ekonomide halen önemli bir girdi olduğu görülmektedir. Bu sebeple av hayvanları içinde önemli bir yeri olan Kızıl geyiklerin, yerleşme ekonomisindeki yerini belirlemek için çalışmalar yürütülmüştür. Kızıl geyiklerin boyutları üzerindeki çalışmalar (logaritmik boyut indeksi) kızıl geyik boyutlarında dönemler arasında bir fark görülmediğini izlenmiştir. Bu da bu bölgede Neolitik dönemler içinde büyük iklimsel değişikliklerin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Red Deer Bones from Çayönü Pre Pottery Neolithic Settlement Cayönü is located in city of Diyarbakır and district of Ergani. Çayönü is one of the important Neolithic settlement in this region with long sequence. Mound has seen continuous settlement from Pre pottery A until to the Pottery Neolithic Period. Although, datas show us that process of animal domestication started from Channelled Building sub phases in the settlement but hunting also continued until Transitional period (Pre pottery to the Pottery Neolithic) at site. Especially during the PPNB period hunting was very important in subsistence economy. Aim of this thesis is investigation of importance of hunting of red deer in the settlement during the Pre pottery Neolithic period. Logarithmic analyses shows any changing of the size of the red deer between the periods. Result of the logarithmic size index may indicate that any the major climatic changes in the region