Halkla ilişkiler uygulayıcılarının görev dağılımlarının kurumların stratejik karar alma fonksiyonuna etkisi ve metateorik açıdan değerlendirilmesi
The impact of the task repartition of the public relations practitioners on the strategic decision making of the institutions and metatheoretical interpretation
- Tez No: 419768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Kurum ve hedef kitleleri arasında iletişim köprüsü kuran halkla ilişkiler uygulayıcılarının yönetici-teknisyen dikotomisinin hangi kanadında yer aldığı; kurumun gelecekteki başarısını etkileyecek kararları alma ve politika oluşturma yetkisine sahip kişilerden oluşan yönetim grubu olarak adlandırılan baskın koalisyona ne ölçüde dâhil edildiği, çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Amaç, yönetici olarak konumlandırılan halkla ilişkiler uygulayıcılarının teknisyenlere kıyasla kıdemli yöneticiler grubunda daha güçlü oyuncular olduğunu metateorik açıdan ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, halkla ilişkilerin varlık nedenleri, temel uygulama alanları, ikinci bölümünde halkla ilişkiler uygulayıcılarının kurumsal perspektifteki yeri irdelenmiş, üçüncü bölümde uygulayıcıların kurumsal perspektifteki yerlerinin stratejik karar alma fonksiyonuna etkisi metateorik çerçevede değerlendirilmiştir. Araştırmaya yer verilen dördüncü bölümde ise,“Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi”nden halkla ilişkiler/ kurumsal iletişim departmanı bulunan 210 şirketin halkla ilişkiler/kurumsal iletişim uygulayıcılarına e-posta yoluyla gönderilen ve 111'inden geri dönüş alınan anket çalışmasıyla ilgili değerlendirmeye yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, halkla ilişkiler uygulayıcılarının baskın koalisyonda yer alma oranlarının %50'nin altında olduğu görülmüştür. Yönetici kimliği taşıyan uygulayıcıların teknisyenlerle kıyaslandığında baskın koalisyonda daha fazla yer aldığı, karar alma sürecine daha fazla katkıda bulunduğu, yaptıkları katkıların daha fazla uygulamaya konulduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The outlet of this study is; where the public relations practitioners who enable the communication between the institutions and the target audiences stands in the manager- technician dichotomy; how they are included into the dominant coalition so-called the administrative group which consists of people who are policy makers and able to take important decisions which affects the future of the institutions. The aim is to show metatheoretically that as the manager positioned public relations practitioners are stronger players than the technicians in the senior managers group. In the first part of this study; the reason for the public relations existence and the basic scope of application, in the second part the position of the public relations practitioner in the corporate perspective is discussed, in the third part the affect of the position of the public relations practitioner in the corporate perspective to the strategic desicion making function is metatheoretically interpreted. The evaluation of the questionnaire which is applied to the public relations/corporate communications implementers of 210 companies of the“Turkey's Biggest 500 Private Companies”with public relations/ corporate communications department per e-mail and of whose 111 gave a response to it, is mentioned in the fourth chapter which is devoted to the researchs. At the conclusion of this study, the rate for public relations practitioners to attend in the dominant coalision is under 50 %. It is determined that the public relations practitioners with managerial feature attend more than the technicians in the dominant coalision, they contribute more to the decision making process and their contributions are implemented further.