Çocuk acil servisine başvuran konvulziyonlu hastalarda laboratuvar tetkiklerinin gerekliliği
The necessity of laboratory investigations in patients admitted to the pediatric emergency department by seizures
  1. Tez No: 419769
  2. Yazar: YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT AKSU, UZMAN MURAT ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Konvülziyonlar çocukluk çağında sık görülen, ciddi ve hayatı tehdit eden bozukluklardandır. Konvülziyon geçiren çocukların çoğu acil servislere başvurmaktadır. Bu hastalara birçok laboratuvar tetkikleri yapılmaktadır. Ancak konvülziyonlu hastaların acil servisteki tedavisinde laboratunar tetkiklerinin rolü net değildir. Çalışmamızda konvülziyon nedeniyle acil servise başvuran çocuk hastalardaki rutin laboratuvar tetkiklerinin rolü ve anormallik saptanan durumlardaki risk faktörlerinin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla konvülziyon nedeniyle acil servise başvuran 403 çocuk hastanın acil kayıtları geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Bu hastaların 376 tanesinde generalize tonik klonik konvülziyon tespit edilmiştir.Febril konvüzyon 403 hastanın 219 unda tespit edilmiştir.Febril konvüzyonlarda vücut ısısındaki artışın en sık nedeni olarak üst solunum yolu hastalıkları tespit edilmiştir.Epilepsi, serebral palsi ve nörometabolik bozukluk tanılı olguların sayısı sırayla 157, 32 ve 11 olarak bulunmuştur.Bu 403 hastanın 119 u hastaneye yatılmıştır.Yapılan tetkiklerde sadece 7 hastada klinik önemi olan laboratuvar anormalliği saptanmıştır. Sonuç olarak acil servise konvülziyon nedeniyle başvuran hastalarda klinik olarak anlamlı laboratuvar anormallikleri nadir görülmektedir.Olguların yaklaşık olarak %98 inde laboratuvar tetkikleri klinik olarak anlamlı kabul edilmediğinden bu bulgular ve daha önceki çalışmalara göre bu hastalarda laboratuvar tetkikleri yapılması bedel etkin değildir. Çalışmamız laboratuvar tetkiklerinin gereksiz kullanımını önlemek için uygun bir klinik algoritma gerekliliğini açığa çıkarmaktadır.Bu çalışmaya göre yenidoğan konvülziyonları ağır kusma ve ishal varlığı, bilinç değişikliği, bilinen metabolik hastalık varlığı, fizik bakıda patolojik klinik bulguların varlığı haricinde konvülziyonlu çocuk hastalarda laboratuvar tetkiklerinin gerekmediği önerilmektedir.Ayrıca bu çalışma konvülziyonlu hastaların değerlendirilmesine yönelik bir rehber oluşturulması ve ailelerin eğitime yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi gereğini de ortaya çıkartmaktadır
Özet (Çeviri)
Seizures are frequent disorders in childhood that may be potentially serious and lifethreatening. Most children who have seizures are referred to the emergency department because of this concerni where typically an extensive laboratory workup is done. But the role of laboratory tests in the treatment of patients with seizures in the emergency department is unclear. So that to better determine the diagnostic value of routine serum laboratory tests in these patients, and to identify the risk factors predicting abnormality, 403 patients who presented to emergency department with seizures were evaluated retrospectively. We found that 376 of these patients were generalised tonic clonic convulsions. Of the 403 patients 219 were febrile seizures. The ethiology of fever in most of the patients were upper respiratory tract infections. Epilepsy, cerebrak palsy and neurometabolic disorders had diagnosed in 157, 32 and 11 children respectively. 119 of 403 patients were hospitalised and 7 patients had clinically significant laboratory abnormalities. These data indicate that clinically significant serum laboratory abnormalities are rare patients evaluated in the emergency department for seizures. In our study %98 of the patients did not have clinically significant serum laboratory abnormalities. So that, we suggest laboratory screening just in newborn, patient with severe vomiting and diarrhea, change in mental status, knowmn metabolic disorder or patient having pathologic signs in the physical examination. Based on these findings and previous studies laboratory tests in children with seizures are not costeffective. Our study highlights the need for a clinical pathway to be developed to prevent overinvestigation of children with seizures.It also highlights that we aim to introduce a guideline, consensus and parental education package for seizures.