Köpeklerde lyme hastalığı prevalansının elısa ile araştırılması
Determination of prevalence of canine lyme disease with elisa
  1. Tez No: 419889
  2. Yazar: MURAT VURUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR PARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Lyme hastalığı Amerika ve Avrupa'da en sık görülen kene kaynaklı multisistemik hastalıktır. Ülkemizde de yaygın olduğu düşünülmekte bununla birlikte yapılan seroprevalans çalışmaları oldukça az sayıdadır. Bu çalışmada, İzmir ve çevresinde Lyme borreliyosis seroprevalansının tespit edilmesi ve hastalığın yerleşim yerleri, cinsiyet, yaş grupları, ırksal yatkınlığın belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İzmir ve çevresinden toplanan 92 adet serum dahil edilmiştir. Örnekler anti-Borrelia IgG antikorlarının belirlenmesi amacıyla ELISA yöntemi ile test edilmiştir. ELISA ile, örneklerin 5 adedinde (% 5,4) IgG pozitifliği bulunmuştur. Elde edilen bulgular, İzmir ilinde bulunan genç ve ırk köpeklerin Lyme hastalığına yakalanma riskinin bulunduğunu, hastalığın engellenmesi ve halk sağlığının korunması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Lyme disease is a multisistemic disease and frequently seen in Europe and United States. The disease is considered to be prevalent in our country, however, the seroprevalence studies are insufficent. For this reason, it is aimed to detect the seroprevalence and aerial distribution, gender anda ge specifity and species predisposition for Lyme Borreliosis in İzmir region. A total of 92 sera samples are tested in this study by ELISA method in order to detect anti-Borrelia IgG antibodies. As a result, 5 (5.4 %) of the samples were found to be seropositive. The results indicate that there is an infection potential in young and full breeded dogs in İzmir region and the appropriate precaoutions has to be taken for prevention of teh disease and protection of public health.