Aydın ilinde tüketime sunulan marullarda E. colı O157-H7 varlığının araştırılması
Investigation of e. coli O157-H7 from lettuces consuming in aydin province
- Tez No: 419894
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Escherichia coli O157:H7 halk sağlığı için önem taşıyan gıda kaynaklı patojen mikroorganizmalardan biridir. Bu çalışma ile Aydın ilinde bulunan semt pazarları ve marketlerden alınan marul numunelerinde ilk kez E. coli O157:H7 varlığı araştırılmış ve etkenin izolasyon ve identifikasyonu yapılmıştır. Böylelikle sözkonusu patojenin yaygınlığı ve kontaminasyon durumu ve tayini ile benzer iklime sahip olan Türkiye'nin birçok bölgesi için çok önemli bir veri kaynağı oluşturulması hedeflenmiştir. Bu çalışmada kullanılan taze marul örnekleri Aydın ilinde bulunan semt pazarlarından ve marketlerden 100 adet satın alınarak toplanmıştır. Toplanan numuneler, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına soğuk zincirde getirilmiştir. Marul örneklerinde E. coli O157:H7 bakterisinin var olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla 25 g örnek 225 ml MTSB (O157 Broth) ile homojenize edilerek 37±0,5°C' de 24 saatlik inkübasyon ile ön zenginleştirme yapılmıştır. İnkübasyon sonunda öze vasıtasıyla SMAC Agar (Sorbitol MacConkey Agar,) besiyerine geçilerek 35-37°C'de 18-24 saat inkübe edilmiştir. CT-SMAC agarda üreyip sorbitol negatif sonuç veren kolonilerden öze ile Fluorocult E. coli O157:H7 agara ekimleri yapılmıştır. Şüpheli görülen koloniler ise, indol içeren besiyerinde 35- 37°C'de 24-48 saat inkübasyondan sonra üzerine 1 ml Kovaks ayracı dökülüp karıştırılarak doğrulama yoluna gidilmiştir. Doğrulama için aynı zamanda lateks aglütinasyon testi ile de yapılmıştır. Yapılan izolasyon ve identifikasyon prosedürleri sonucunda örnek alınan marulların tümünden toplam 17 (% 17) adet E. coli O157:H7 izole ve identifiye edilmiştir. E. coli O157:H7 patojenlerinin 12 (% 12) adedi semt pazarlarından alınan marul numunelerinden, 5 (% 5) adedi ise marketlerden alınmış olan marul numunelerinden elde edilmiştir. Alınan sonuçlara göre semt pazarlarından ve marketlerden temin edilen marulların E. coli O157:H7 varlığı açısından risk teşkil ettiği ve bu konu çerçevesinde gübreleme, yetiştirme, sulama ve depolama noktalarında kontaminasyonu önleyici tedbirlerin alınması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli O157:H7 is one of important foodborne patogens for public health. In this study, the presence of E. coli O157:H7 in the lettuce samples taken from neighborhood markets and supermarkets were investigated, isolation and identification of the agent were made. Hence, data of the prevalance and contamination status of the subjected pathogen for other regions of Turkey which have similar climate conditions was also aimed. The fresh lettuce samples investigated in this study were collected 100 pieces from neighborhood markets and supermarkets. The collected samples were brought to Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Department of Microbiology Laboratory in cold chain. 25 g of lettuce was homogenized in 225 ml of mTSB and incubated for preenrichmentat 37±0,5°C for 24 h in order to detect E. coli O157:H7 bacteria. At the end of incubation period, the samples were inoculated to SMAC Agar (Sorbitol MacConkey Agar,) medium and incubated at 35-37°C for 18-24 h. The colonies that grew on CT-SMAC agar and sorbitol negative ones were inoculated to Fluorocult E. coli O157:H7 agar. The susceptible colonies were examined with pouring 1 ml of Kovacs reagent for confirmation. Latex agglutination tests were made for confirmation also. A a result of isolation and identifiaction procedures, 17 (17 %) E. coli O157:H7 strains were identified from collected lettuce samples. 12 (12 %) of the samples were detected from the samples of neighborhood markets and 5 (5 %) of the samples were detected from the samples of supermarkets. According to results, it is pointed that the lettuce obtained from neighborhood markets and supermarkets carry a risk for presence of E. coli O157:H7, and it is seen that preventive precaoutions have to be performed for fertilizing, harvesting, watering and storing points.