Sıçan deneysel diyabet modelinde 20 (S) ginsenozit RG3'ün olası nöroprotektif etkisi
In possible neuroprotective effect of 20(S) ginsenoside RG3 in experimental model of diabetes in rats
  1. Tez No: 419895
  2. Yazar: SERAP OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ginseng antidiyabetik, anti-inflamatuvar, antioksidan ve antiapoptotik etkilere sahip bir bitkisel ajandır. Ginseng saponin'in aktif bileşeni olan 20(S)-ginsenozit Rg3'ün (20(S)-Rg3), pankreas beta hücrelerinden insulin salgılanmasını arttırdığı ve diyabetik böbrek hasarında koruyucu etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı deneysel diyabetik nöropatide ginsenozit 20(S)-Rg3'ün nöroprotektif etkilerini değerlendirmektir. Yetişkin erkek Wistar sıçanlar (n=18) rastgele olarak kontrol, tedavi edilmemiş diyabetik ve 20(S)-Rg3 ile tedavi edilen diyabetik olarak gruplara ayrılmıştır. Diyabet intraperitonal tek doz streptozotosin (STZ) enjeksiyonuyla (50 mg/kg) oluşturulmuştur ve STZ enjeksiyonundan 3 gün sonra hiperglisemi (>250 mg/dl) olanlar diyabet olarak belirlenmiştir. 20(S)-Rg3 ile tedavi edilen sıçanlara oral gavajla 5 hafta boyunca 5mg/kg/gün 20(S)-Rg3 verilmiştir. Deney gruplarındaki sıçanların vücut ağırlığı günlük takip edilmiştir. Nosiseptif değişiklikleri belirlemek için tedavinin üçüncü ve dördüncü haftalarında tail flick ve hot plate testleri yapılmıştır. Her iki siyatik sinirden sinir iletim hızı ve distal latans ölçülmüştür. STZ ile oluşturulan diyabet vücut ağırlığında azalmalara neden olurken 20(S)-Rg3 tedavisinin bu azalmaları düzelttiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ginseng is an herbal agent that has an antidiabetic, anti-inflammatory, antioxidant, and antiapoptotic activities. 20(S)-ginsenoside Rg3 (20(S)-Rg3), an active ingredient of ginseng saponins, has been reported to enhance insulin secretion in pancreatic beta cells and to have protective effects on diabetic renal damage. This study aims to evaluate the neuroprotective effects of 20(S)-Rg3 in experimental diabetic neuropathy. Adult male Wistar rats (n=18) were randomly assigned for control, untreated diabetic and 20(S)-Rg3 treated diabetic groups. Diabetes was induced by a single intraperitoneal injection of STZ (50 mg/kg), and 3 days after the STZ injection diabetes was assigned by the presence of hyperglycemia (>250 mg/dl). Rats in 20(S)-Rg3 treated group received a 5mg/kg/day dose of 20(S)-Rg3 by oral gavage for 5 weeks. Body weights of the rats in the study groups were monitored daily. Tail flick and hot plate tests were conducted to record nociceptive changes at 3rd and 4th week of treatment. Nerve conduction velocities (NCV) and distal latencies were determined in both sciatic nerves. STZ-induced diabetes caused a decrease in body weight while 20(S)-Rg3 treatment restored this decrement.