Kanatlı kan serumlarında Mycoplasma gallisepticum ve Mycoplasma synoviae antikorlarının ELISA ile tespiti
The determination of Mycoplasma gallisepticum and Mycoplasma synoviae antibodies in poultry blood sera with ELISA
  1. Tez No: 419903
  2. Yazar: MEHMET RAHMİ ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Denizli, İzmir, Manisa ve Aydın İlleri'ndeki broyler civciv ve yumurtacı tavuklarda M. gallisepticum ve M. synoviae infeksiyonlarının serolojik olarak varlığının ve yaygınlığının tespit edilmesi amaçlandı. Çalışma materyalini, aşısız Ross 308 broyler ve Brown Nick yumurtacı tavuklardan, tesadüfi örnekleme yolu ile 60 kümesten alınan toplam 1060 kan örneği (700 broyler ve 360 yumurtacı ) oluşturdu. Serum örneklerinde M. gallisepticum ve M. synoviae'e karşı spesifik antikor varlığı ve antikor titreleri ayrı ayrı olarak ELISA kiti (M. gallisepticum Kit ve M. synoviae test Kitleri, BioChek, Gouda, Hollanda) ile incelendi. Antikor titreleri ELISA kitini üreten Biochek Firması'na ait yazılım programı ile hesaplandı. İzmir, Manisa ve Aydın İlleri'ndeki 700 broyler tavukta M. gallisepticum ve M. synoviae seropozitiflik oranlarının gruplar arası istatistiksel karşılaştırılması için Ki-Kare testi kullanıldı. Her üç ildeki 700 broylerin %26,4'ü M. gallisepticum, %60,2'si M. synoviae antikorları yönünden pozitif olarak tespit edildi. İllere göre M. gallisepticum ve M.
Özet (Çeviri)
The determination of the presence and the prevalence of M. gallisepticum and M. synoviae infections in broiler and layer poultry houses at around Denizli, İzmir, Manisa, and Aydın provinces was aimed in this study. The material was consisted of 1060 blood samples (700 broiler and 360 layer chickens) that had been randomly collected from 60 poultry houses rearing Ross 308 and Brown Nick chickens with no vaccines. The presence of spesific antibody and antibody titers for M. gallisepticum and M. synoviae in sera samples were separately investigated with ELISA (BioCheck, Gouda, Holland). Antibody titers were calculated with a software provided by BioCheck. Chi-Square test was used for seropositivity ratio comparisons between groups. For all broilers in three provinces, seropositivity ratio for M. gallisepticum and M. synoviae was found as 26,4% and 60,2%, respectively.