Gebelikte kilo alımının ailesel ve sosyal özellikler ile ilişkisi
The relationship with weight gain and familial and social characteristics in pregnancy
  1. Tez No: 419908
  2. Yazar: AYŞE METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma gebelikte kilo alımının ailesel ve sosyal özellikler ile ilişkisini belirlemek amacıyla gelişigüzel örnekleme yöntemiyle 37. gebelik haftası ve üzerinde olan 269 gebe kadın ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Haziran 2014- Nisan 2015 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği ve servisinde toplanmıştır. Verilerin toplanmasında literatüre dayalı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen gebeleri tanıtıcı bilgi formu, Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Gebeleri tanıtıcı bilgi formu yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. EUÖ, ÇBASDÖ kendini bildirim ölçeği olduğundan araştırmacı tarafından gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra gebelerin doldurması istenmiştir. Görüşmeler esnasında her gebede aynı araç (Beurer, GS 49_BMI) kullanılarak araştırmacı tarafından boy ve kilo ölçümü yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenlerini gebelerin, gebelikleri süresince aldıkları kilo artışı, bağımsız değişkenlerini gebelerin ve eşlerinin, ailesel ve obstetrik özellikleri ile EUÖ ve ÇBASDÖ'den aldıkları puanlar oluşturmuştur. Araştırmanın verileri tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney-U testi, varyans analizi, bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Kruskal-Wallis testi, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between weight gain and familial and social characteristics by convenience sample of 269 pregnant women who attended the Department of Obstetrics and Gynecology in Adnan Menderes University Research and Practice Hospital, Turkey from June 2014 to April 2015. The researcher used the pregnant woman self-report form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support form (MSPSS) and the Marital Adjustment Scale (MAS) in collection of the data. Pregnant woman self-report form, developed by the researcher, was filled by the pregnant women during the interview. The pregnancy weights and heights of the women was measured by the researcher using the same calibrated weighing instrument (Beurer, GS 49_BMI) during the interview. The dependent variables of the study were the weight pregnant women gained during pregnancy and the independent variables were the familial and obstetric characteristics of pregnant women and their husbands and the scores they received from MAS and MSPSS. Evaluation of the research data was done descriptive statistics, Mann-Whitney-U test, analysis of variance (ANOVA), independent groups t test between two means (Student- t), Kruskal-Wallis test, correlation and multiple regression analysis. P values at