Postmenopozal dönem kadınlarda bel çevresi genişliği ve fiziksel aktivite düzeyinin üriner inkontinans ile ilişkisi
The relationship between urinary incontinence, waist circumference and physical activity level of postmenopausal women
  1. Tez No: 419958
  2. Yazar: ESMA NUR KALAFAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı postmenopozal dönem kadınların bel çevresi genişliği ve fiziksel aktivite düzeylerinin üriner inkontinans varlığına etkisini incelemektir. Çalışmaya 45-75 yaşları arasında 60 olgu dahil edildi. Olgular 30 inkontinansı olan (Grup I) ve 30 inkontinansı olmayan (Grup II) olarak iki gruba ayrıldı. Olguların demografik verileri kaydedildi. VKİ hesaplandı ve bel çevresi genişliği ölçüldü. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile fiziksel aktivite, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile depresyon düzeyi belirlendi. İnkontinansın, olguların yaşam kaliteleri üzerine etkisi Görsel Analog Skala(VAS), Uluslararası İdrar Kaçırma Konsültasyon Sorgulaması- Kısa Form (ICIQ-SF) ve SEAPIQMM kullanılarak değerlendirildi. Pelvik taban kas kuvveti (PFMs) ölçümünde perineometre kullanıldı. Çalışmanın veri analizinde SPSS Version 21.0 (SPSS inc. Chicago, IL, ABD) istatistik programı kullanılarak yapıldı. İstatistik değerlendirmeler pearson ve spearman korelasyon analizi ile test edildi. Çalışmada inkontinans varlığı ile gebelik sayısı, doğum sayısı ve bel çevresi genişliği, PFMs arasında anlamlı ilişki bulundu.(p0.05) Grup I olguların VKİ ile IPAQ, IPAQ ile PFMs, PFMs ile VAS, PFMs ile ICIQSF aralarındaki ilişki anlamlı iken Grup II içinde anlamlı ilişki görülmedi. VKİ ile PFMs her iki grup olgu içinde anlamlı ilişki içindedir. Grup I olguların inkontinans sıklığı ICIQSF, VAS, SEAPIQMM, PFMs anlamlı ilişki içindedir. Sonuç olarak bel çevresi genişliği üriner inkontinans ile ilişkili bulunurken fiziksel aktivite düzeyi ile arasında bir ilişki bulunmamıştır. Pelvik taban kas kuvvetinde sağlanacak artış potmenopozal dönem kadınlarda üriner inkontinans riskini azaltacağı gibi, üriner inkontinans sebebi ile yaşam kalitesi üzerinde gerçekleşen düşüşlerin azalacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining the effect of waist circumference and physical activity level to the urinar incontinence existance for postmenopausal women. Ages between 45-75, postmenopausal 60 subject were included in the study. Subjects divided to two groups and one group consists of with incontinence (Group I) and the other group consists of without incontinence (Group II). The demographic data of subjects were recorded. their waist circumference were measured and their BMI were calculated. Physical activity was determined with International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and depression level was determined with Beck Depression Inventory(BDI). The effect of incontinence to the subjects' life quality was discussed by Visual Analog Scale (VAS), International Consultation on Incontinence- Short Form (ICIO-SF) and SEAPIQMM. Perineometer was used to measure pelvic floor muscle strength. SPSS Version 21.0 (SPSS inc. Chicago, IL, USA) was used for data analysis in this research. Statistical evaluations were tested by pearson and spearman correlation analysis. Significant correlations between incontinence existance, pregnancy number, waist circumference and PFMs were observed. (p0.05) While there is a significant correlation between BMI and IPAQ, IPAQ and PFMs, PFMs and VAS, PFMs and ICIQSF for Group I subjects, this correlation did not appear for Group II subjects. BMI and PFMs are in a significant correlation for both groups. The frequency of incontinence of Group I subjects are in a significant correlation with ICIQSF, VAS, SEAPIQMM and PFMs. As a result; a correlation can be seen between waist circumference and urinary incontinence but this correlation is not observed between PAL and urinary incontinence. As well as the increase on the PFMs could decrease the risk of urinary incontinence for postmenopausal woman, it is thought that the reduce on the quality of life caused by urinary incontinence will be decrease too .