Sporcularda sıvı tüketimi, vücut bileşimi ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Athletes' assessment of relation among fluid intake, body composition and nutritional status
- Tez No: 420053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda, yaş gruplarına göre dörde ayrılmış (17-21yaş, 14-16yaş, 11-13yaş, 8-10yaş) olmak üzere toplam 258 akademi ligi erkek sporcunun, besin ve sıvı tüketimi, antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Aynı gün içerisinde besin ve sıvı tüketim anketleri, antropometrik ölçümler ve vücut bileşimleri analizleri yapılmıştır. Sonuçlar `Statistical Package for Social Sciences' (SPSS) 16.0 paket programıyla %95 güven aralığında (p0,05). Bütün yaş gruplarındaki sporcuların vücut bileşim analizleri yapılmış, yağ, yağsız kütle ve toplam vücut suyu (TBW) oranları ile tükettikleri enerji, besin ögeleri ve sıvı tüketimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuçta özellikle çocuk ve genç sporcuların enerji, besin ögeleri ve sıvı tüketimlerinin gereksinmelerinin altında olduğu, bu yetersizliklerinin antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimlerine yansıdığı, bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilgilendirilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, -divided in four groups by ages- 17-21 years, 14-16 years, 11-13 years, 8-10 years for a total of 258 male athlete of academia league, food and fluid intake, anthropometric measurements, and whether there is a relationship between body composition were investigated. On the same day consumption of food and liquid surveys, anthropometric measurements and body composition were analyzed. Results were evaluated with 'Statistical Package for Social Sciences' (SPSS) 16.0 software package with 95% confidence interval (p0,05). Athletes in all age groups were analyzed in body composition, fat, fat-free mass, and total body water (TBW) rates and consume energy, nutrients, and fluid intake and found an unsignificant relationship between them. After all, especially children and young athletes? energy, nutrients and fluid consumption is under the needs and deficiencies reflected in anthropometric measurements and body composition, so it has been found adequate and balanced diet should be informed about.