Diyabetli hastalarda insülin uygulama özelliklerinin değerlendirilmesi
Evalutaion of application properties i̇nsülin for diabetic patients
- Tez No: 420052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMURE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tip 1 diyabetli hastalar tanıdan itibaren, tip 2 diyabetli bireylerin de bir kısmı tedavininin ilerleyen yıllarında insülin kullanmaktadırlar. İnsülin kullanan diyabetli bireylerde, metabolik kontrolün sağlanmasında en önemli faktörlerden biri insülinin doğru tekniklerle uygulanmasıdır. Bu araştırmanın amacı tedavisinde insülin uygulaması yer alan diyabetli bireylerin insülin kalemi ile enjeksiyon uygulamasında doğru teknikleri kullanma durumu ve diyabet tedavisi memnuniyet düzeyinin Diabet Treatment Satisfaction Questionnaire (DTSQ) ölçeği kullanılarak belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul'da yer alan iki özel hastaneye Mayıs 2011 - Ağustos 2011 tarihleri arasında diyabet polikliniğine başvuran veya hastanede tedavi edilen, en az 1 yıldır insülin kullanan ve onam formunu imzalayan 74 hasta oluşturmaktadır. Hastaların açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri, HbA1c incelemeleri yapıldı. Hastaların diyabet süresi, kullandığı ilaçlar, diyabet eğitimi alma durumu ve varsa diğer kronik hastalıkları için kullandığı ilaçlar sorgulandı. Hastalara İnsülin Uygulaması Değerlendirme Formu ve DTSQ ölçeği uygulandı. Araştırmada diyabetli bireylerin insülin kullanım süresi ile diyabet tedavisi memnuniyeti arasında anlamlı ilişki bulundu(p=0,022). İnsülin uygulaması değerlendirme formu ortalama toplam puanları ile insülin enjeksiyonu yapan kişi arasında anlamlı bir ilişki bulundu(p=0.008).İnsülin Uygulaması Değerlendirme Formu ile diyabet takibi için sağlık kontrolüne gitme sıklığı arasında anlamlı ilişki bulundu(p=0,047).Bu çalışmada insülin uygulaması değerlendirme formu puanları ile ekonomik durum, insülin enjeksiyonu uygulayan kişi, sağlık kontrolüne gitme sıklığı ve diyabete bağlı gelişen komplikasyon puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. DTSQ toplam puan ortalamaları ile insülin kullanım süresi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetic patients start using insulin from the time of diagnoses and type 2 diabetic patients start in the later years of their treatments. One of the most important factors in controlling metabolism activities by patient that use insulin is the usage of right techniques when administering insulin. The purpose of this research is to determine the accuracy of the insulin injection using insulin pens by the patients that need to use insulin for treatment and to determine the level of satisfaction of diabetic treatment by using the Diabet Treatment Satisfaction Questionnaire (DTSQ) measurements. This research was done on 74 patients that came to these hospitals or was treated in these hospitals between the dates of May 2011 and August 2011, and who had been using insulin for at least a year and signed the consent form. Patients glucose when hungry and full and HbA1c analysis were done. Patients were questioned about their diabetic period, medicines that they used, whether they had diabetic education, whether they used any other medicine for chronic illnesses. Patients were given the Insulin Administration Analysis form and DTSQ measurements.The survey showed that there is a meaningful relationship (p = 0,022) between diabetic patients? insulin usage period and diabetic treatment satisfaction. There is also a meaningful relationship (p = 0,008) between average total ratings of Insulin Administration Analysis form and persons that administers the insulin. There is also a meaningful relationship (p = 0,047) between Insulin the Administration Analysis form and the frequency in going to health check for diabetes. This study found meaningful relationships among ratings of the Insulin Administration Analysis form, economic situation, person that administers the insulin injection, frequency of health check and diabetes related complication ratings. There is a meaningful relationship between the total average points of DTSQ and the insulin usage period.