Adölesan dönemde farklı yaş gruplarındaki erkek futbolcularda çevikliğin değerlendirilmesi
The assesment of the agility for the different age groups of adolescent football players
  1. Tez No: 420057
  2. Yazar: ÖZGE KUŞAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KARANTAY MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmamızda adölesan dönemde farklı yaş grupları ile çeviklik, denge ve fiziksel özellikler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Böylece yaş ile değişen fiziksel özelliklerin çeviklik ve denge üstündeki ilişkisini değerlendirerek buna göre antrenman programında uygun değişikliklerin planlanmasını ve adölesan dönemdeki futbolculardan çeviklik ve denge ile ilgili ne düzeyde bir gelişim bekleyeceğimizi belirlemeyi amaçladık.14-17 yaşları arasında altmış adölesan altyapı futbolcusu değerlendirilmiştir. Olgulara yapılan fiziksel ölçümlerde boy, kilo, vücut yağ oranları alınmış ve vücut kitle indeksleri hesaplanmıştır. Ayrıca futbolcuların çeviklikleri T-Drill Testi, Yön Değiştirme Testi ile dengeleri de Stork Denge Testi ile ölçülmüştür.Futbolcuların yaşları ve fiziksel özellikleriyle denge ve çeviklik arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı pearson korelasyon testi ile incelenmiştir. p?0.05 göre farklı yaş grupları ile çeviklik ve farklı yaş grupları ile denge arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.Sonuç olarak yaş grupları ile çeviklik ve denge arasında anlamlı bir ilişki bulamamış olsak bile bu konuda daha fazla fikir sahibi olabilmek için daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In our studies, we aimed to find if there was any meaningful relation between agility, balance, or physical characteristics and different age groups in adolescence. Therefore, having evaluated the effects of physical characteristics, which change by age, on agility and balance, we aimed to have the necessary changes made on the training program accordingly, and to set our expectations from football players at adolescence age regarding agility and balance.Sixty adolescent players between 14 and 17 from youth setup groups were analyzed. Height, weight, and fat rates of the cases were taken during the physical examinations, and their body index were calculated. The players? agility was also measured by T-Drill Test and Deflection Test, while their balance was tested with Stork Balance Test.Pearson Correlation Test was applied on the players to determine whether there was a meaningful relation between their ages/physical characteristics and balance/agility,. Statistically, no relevance was found; neither between different age groups and agility nor the former and balance, when p?0.05.In conclusion, although we have not been able to find any meaningful relation between age groups and agility or balance in our studies, more comprehensive studies should be carried out to get better results on this topic.