Mesleklere göre el fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Hand by occupation evaluation of functions
  1. Tez No: 420058
  2. Yazar: NAZAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Farklı toplumlarda mesleki özellikler, antropometrik ölçüm değerleri, cinsiyet ve yaş gibi bazı unsurların kuvvet ve beceri düzeylerinde ve fonksiyonel kapasitelerde belirleyici özellikler olduğu gösterilmiştir. Değişik toplumlarda belirli bir meslek için gereken fiziksel iş yükü ve çalışma alışkanlıklar arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışma, toplumumuzda farklı mesleklerin kavrama ve tutma kuvveti, beceri düzeyi ve el fonksiyonları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi için yapılmıştır.Çalışmayı 134 sağlıklı erkek olgu tamamlamıştır. Olgular büro çalışanları, güvenlik görevlileri, hasta bakıcılar ve sanayi işçileri arasından seçilmiştir. Olguların eğitim düzeyi, meslekte geçen süreleri, dominant elleri ve antropometrik ölçüm değerleri kaydedilmiştir. Çalışanların kaba kavrama ve tutma kuvveti sırasıyla Jamar Dinamometresi ve B&L pinçmetresi ile ölçülmüştür. Olguların beceri ve fonksiyonellik düzeylerini belirlemek için sırasıyla Dokuz Delikli Çivi ve Jebson El Fonksiyon Testleri kullanılmıştır. Tüm test ve ölçümler esnasında standart ölçüm ve kayıt yöntemleri kullanılmıştır. Ölçümler sonucu elde edilen veriler tanımlayıcı ve analitik istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Meslek grupları arasında meslekte geçirilen süre ve eğitim süreleri bakımında farklılıklar olduğu bulundu. Mesleklerin iş yükü arasındaki fark arttıkça daha fazla sayıda testte faklılık olduğu görülmüştür. Büro çalışanları ile sanayi işçlileri arasında tüm testlede farklılık bululunmuştur. Sanayi işçilerinin el kuvvetinin daha fazla el becerisinin daha az, büro çalışanlarının ise el kuvvetinin daha az el becerisinin daha fazla olduğu bulunmuşturÇalışma sonucunda elde edilen veriler, mesleklerin ilerisi için oluşacak kas-iskelet sistemi problemlerinin önlenmesinde, çalışanların uygun işe yerleştirilmesinde ve iş veriminin arttırılmasında kullanılabilir
Özet (Çeviri)
It has been revealed that some issues such as professional characteristics, anthropometric measurement values, gender and age in different societies have determining features in strength and skill levels and functional capacities. There are differences between different societies incident to physical work load and work habits required for a certain profession. This study intends to evaluate the effects of different professions regarding hand grip strength and pinch strength skill level and hand function in our society.One hundred and thirty four healthy male subjects have completed the study. The subjects were chosen from office workers, security guards, nurses and industrial workers. Educational level of the patients, time period thereof in their profession, their dominant hands and anthropometric measurements were recorded. Employees? roughly hand grip strength and pinch strength were measured by Jamar Dynamometer and B & L pinch meter respectively. Nine Hole Peg test and Jebson Hand Function Tests were employed respectively to determine the skill and functionality levels of the subjects. All tests and measurements and recording methods were used during the standard measurement. Data obtained from measurements were analyzed through descriptive and analytical statistical methods.It has been found that there are differences in terms of work experience and training period duration between professional groups. Differences were observed in a greater number of tests as the work load difference of professions increased. Differences were found in tests made to office workers and industrial workers. It was found that industrial workers had more hand strength and less hand skills while office workers less had more hand skills and less hand strength.The data obtained in this study can be used in future prevention of musculoskeletal disorders for workers, placement of workers in appropriate jobs and to increase work efficiency.