İnsan serum albumin konsantrasyonlarının intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu sonuçları üzerine etkileri
Effects of human serum albumin concentrations on the results of intracytoplasmic sperm injection
- Tez No: 420061
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İnfertilite bir çiftin korunmasız 1 yıl cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edememesidir. Bu çiftler tedavi amacı ile yardımcı üreme tekniklerine (YÜT) yönlendirilebilir. Bu yöntemlerden biri olan intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) sonrasında oositler uygun kültür mediumu içinde ve inkübatör ortamında kültüre edilir. Amaç in vitro ortamda implantasyon potansiyeli yüksek olduğu düşünülen iyi kalitede embriyoların gelişimini destekleyerek anne adayının uterusuna transfer etmektir. Bu süreçte kullanılan kültür ortamlarına ``medium'' denmektedir. Primer protein kaynağı, mediumlara %5-20 arasında değişen oranlarda eklenmektedir.Bu çalışmada, insan serum albumin (HSA) konsantrasyonlarının (%5 ve %10) ICSI sonrasında fertilizasyon, embriyo gelişimi ve embriyo kalitesi ile ilişkisi olup olmadığı incelendi. Bu amaçla, 1. gruptaki 50 olgudan toplanan metafaz II (MII) oositler, ICSI uygulandıktan sonra, transfer gününe kadar %5 HSA eklenmiş mediumda kültüre edildi. 2. gruptaki 50 olgudan toplanan MII oositler, ICSI uygulandıktan sonra, transfer gününe kadar %10 HSA eklenmiş mediumda kültüre edildi. Çalışma gruplarının yaşları, infertilite süreleri, toplanan oosit sayıları, MII oosit sayıları benzer bulundu. Gruplar arasında fertilizasyon ve klivaj oranları açısından anlamlı fark belirlenmedi. Transfer gününde oluşan embriyolar kalitelerine göre 4 alt gruba ayrıldı (Grade 1, Grade 2, Grade 3, Grade 4). Bu çalışma gruplarının embriyo kaliteleri arasında anlamlı fark belirlenmedi. 1. ve 2. çalışma grupları, transfer gününe göre 2. ya da 3. gün oluşan embriyo kalitelerine göre yine 4 alt gruba (Grade 1, Grade 2, Grade 3, Grade 4) ayrıldığında, 2. çalışma grubunun 3. günde yapılan embriyo transfer olgularında ``Grade 3 embriyo'' gelişimi daha fazla bulundu.Bu verilere dayanarak, hasta sayısının daha fazla olduğu, ayrıca embriyo transferi ve gebelik sonuçlarının da değerlendirilebildiği yeni çalışmaların yapılması, bundan sonraki araştırmalarda izlenecek yol olmalı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as a couple can not obtain pregnancy although unprotected sexual intercourse for 1 year. These couples can be directed assisted reproduction techniques (ART) for treated. Oocytes are cultured in suitable culture medium and ambient of incubator after intracytoplasmic sperm injection (ICSI) which is one of the ART. The aim is to support development of good quality embryos through highest implantation potential in vitro environment and transfer to candidate mother?s uterus. Using culture environments called ``mediums?? in the process. Primer protein source is added at rates ranging from 5-20% into the medium.In this study, we investigated the effect of Human Serum Albumin (HSA) concentrations (5-10%) on the fertilization rates, embryo development rates and embryo quality after ICSI. For this purpose, picked-up metaphase II oocytes from 50 cases in grup 1 cultured in medium included %5 HSA after ICSI to embryo transfer day. Picked-up metaphase II oocytes from 50 cases in grup 2 cultured in medium included %10 HSA after ICSI to embryo transfer day. Ages, times of infertility, picked-up oocytes numbers, M II oocytes numbers of study grups were found similarly. Fertilization and cleavages rates were not statistically different. Each groups were classified in 4 subgroup (Grade 1, Grade 2, Grade 3, Grade 4) according to embryo quality in transfer day. In these study groups were found no statistically different according to embryo quality. The study groups were classified 4 subgroups (Grade 1, Grade 2, Grade 3, Grade 4) embryo quality in 2. or 3. day according to transfer day again. Grade 3 embryos development was found more in 3. day embryo transfer of study group 2.According to the given data, we believe that the followed way must have higher number of cases, further more embryo transfer and pregnancy results must evaluated in the next researches.