Morbid obez hastalara uygulanan bariatrik cerrahi işlemlerin yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of bariatric surgery on the quality of life in morbid obese patients
  1. Tez No: 420107
  2. Yazar: SERKAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHİR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Bariatrik cerrahi dünya çapında giderek yaygınlaşmaktadır. Bu cerrahinin kilo kaybı üzerine etkisi ve obezite ile ilişkili yandaş hastalıkların tedavisindeki etkinliği iyi bilinmekle beraber, bariatrik cerrahiden sonra hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisi konusundaki bilgiler henüz sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı farklı bariatrik cerrahi işlemlerin etkinliklerini kilo kayıpları ve yaşam kalitesi indeksi kullanarak değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: Morbid obezite nedeniyle ameliyata alınan 60 (51K) hasta [Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG; n=30) ve tek anastomozlu gastrik bypass (LOAGB; n=30)] çalışmaya dahil edildi. Yöntem seçiminde grubumuzun uyguladığı kriterlere bağlı kalındı. Beden kitle indeksleri, kilo kayıpları, fazla kiloların kayıp oranları, gastrointestinal yaşam kalitesi indeks skorları ve cinsel fonksiyonları (GIQLI, FSFI ve EDF anket formları ile) prospektif olarak preoperatif, postoperatif birinci, üçüncü ve altıncı aylarda değerlendirildi ve iki yöntem karşılaştırıldı. Bulgular: 30(28K) hastaya LSG, 30(23K) hastaya da LOAGB uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 38.3(20-61) olarak bulundu. Preoperatif ortalama vücut ağırlığı, BKİ ve 6.aydaki fazla kilo kayıpları, LSG grubunda sırasıyla 117,3(93-144) kg, 43,3(35,8-56)kg/m2, 31,9 (25,8-33,8) kg iken, LOAGB grubunda sırasıyla 133,2 (102-193) kg, 49 (40,6-66,9)kg/m2 ve 36,5 (27,8-51,9) kg olarak bulundu. LOAGB grubunda özellikle 1. ve 3. ayda daha belirgin olmak üzere kilo kayıpları daha fazla idi. GIQLI skorlarına bakıldığında her iki grupta da ameliyat öncesinde göre 1., 3. ve 6. ayda yaşam kalitelerinin anlamlı olarak düzeldiği görüldü. LOAGB 'ın genel skor açısından LSG'den 1. ve 3. ayda daha etkin olduğu ancak 6. ayda aradaki farkın kalktığı gözlendi. FSFI-EDF skorları açısından her iki yöntemle de düzelme oldu ancak LOAGB ile etki daha belirgindi. Sonuç ve Yorum: Morbid obez hastalarda uygulanan her iki yöntem de kilo kaybı üzerinde son derece etkilidir. Kilo verme oranları LOAGB ile anlamlı oranda yüksektir. LOAGB daha kompleks bir girişim olmasına karşın, hem kilo verdirici etkilerinin hem de hasta memnuniyet oranlarının (yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyonlarda düzelme) daha yüksek olması nedeniyle özellikle seçilmiş hastalarda (BKİ>50,“sweet-eater”[karbonhidrat tüketimi fazla olan hasta grubu], ciddi morbidite varlığı) öncelikle tercih edilecek yöntemdir. LSG de diğer tüm morbid obez hastalara güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Bariatric Surgery is being increasingly performed by many surgeons. It's effects on weight loss and obesity related disorders are very well recognised however data evaluating quality of life following bariatric surgery is inconclusive. The aim of the present study is to investigate the impact of different bariatric surgery on postoperative quality of life together with weight loss and surgical technique. Patients and Methods: 60 (51F) patients [Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG; n=30) and one anastomosis gastric bypass (LOAGB; n=30)] who underwent bariatric surgery for morbid obesity were included in the study. The selection method was according to the criteria adopted by our group. Body Mass Index, body weight loss, excess body weight loss, Gastrointestinal Quality of Life Index and sexual functions (by using GIQLI, FSFI and EDF questionnaires) were prospectively collected for each patient on preoperative, postoperative 1st,, 3rd,and 6th months and the two study (LOAGB and LSG groups) were compared. Results: 30 patients (28 F) had undergone LSG and 30 (23 F) patients had undergone LOAGB (23Female). The mean age of the patients were 38.3(20-61) years. Preoperative mean body weight (kg), BMI (kg/m2) and Excess Body Weight in the 6th postoperative months (kg) were 117,3(93-144) kg, 43,3(35,8-56) kg/m2, 31,9 (25,8-33,8) kg in the LSG group and 133,2 (102-193) kg, 49 (40,6-66,9) kg/m2 and 36,5 (27,8-51,9) kg, respectively. Body weight loss were significantly higher in the LOAGB group especially in the postoperative 1. and 3. month. When comparing GIQLI scores, quality of life had improved through 1., 3. and 6. month according to preoperative period in both groups. LOAGB was found to be more effective than LSG in total scores in the 1. and 3. month ,but the difference had vanished in the postoperative 6. month. FSFI-EDF scores were improved in both groups but LOAGB was found to be more effective. Conclusions: Both techniques are effective in controlling body weight in morbid obese patients. Body weight loss was siginificantly high in the LOAGB group. Although LOAGB is technically more complex procedure, due to the superior patient satistactionary rate (quality of life and improvement in sexual function) LOAGB is the procedure of choice in selected patient groups (BMI>50, sweet-eater, severe obesity). LSG can be safely performed in other morbid obese patients.