Acil servis yoğunluğunu değerlendirmede NEDOCS (National emergency department overcrowdıng study) skoru kullanımının etkinliği
Efficacy of using NEDOCS (National emergency department overcrowding study) score for evaluation of emergency department overcrowding
  1. Tez No: 420108
  2. Yazar: BUĞRA İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN METİN AKSU, YRD. DOÇ. DR. MEHMET MAHİR KUNT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hastaneler, İlk ve Acil Yardım, Hospitals, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Acil servis (AS) kalabalıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artarak devam eden bir sorundur. Öncelikli yapılması gereken AS kabalalıklığının tespit edilmesidir. Kalabalıklığın tespiti için skorlama sistemleri mevcuttur. Bu skorlama sistemlerinden birisi de NEDOCS skorlama sistemidir. Biz de NEDOCS skorunun bizim AS' imiz için uygulanabilirliğini test etmeyi amaçladık. Hacettepe Üniversitesi Erişkin Acil Servis' te çalışan nöbetçi doktor, hemşire, paramedik, intern doktor ve postalara 16.08.2015-17.09.2015 tarihleri arasında belirli saatlerde (09-13-17-21-01) anket çalışması uygulandı. Eşzamanlı olarak NEDOCS skoru hesaplandı. Nöbetçi personelin demografik özellikleri, AS yoğunluğu ve tükenmişlik düzeyi değerlendirmeleri, kıdem dereceleri, çalışma yerleri, takip ettikleri hasta sayıları, nöbet izni ve yıllık izin kullanımları, işe ulaşım süreleri ve nöbetçi personel sayıları anket formlarına kayıt edildi. Çalışma süresince 153 defa ölçüm yapıldı ve 3221 anket formu dolduruldu. Çalışmaya katılanların %49' u erkek, %51' i kadın, %71,5' i bekar, %82,1' inin hiç çocuğu yok ve ortalama yaş 26,59 idi. Mesleklerin dağılımı %16,5 doktorlar, %14,3 hemşireler, %13,8 paramedikler, %41,4 intern doktorlar ve %14,1 postalar şeklindeydi. NEDOCS skoru ortalaması 101,59 olarak tespit edildi ve en fazla“oldukça yoğun ama kalabalık değil”(%32) sonucuna ulaşıldı. Personel tarafından AS en fazla“yoğun”(%33,7) olarak değerlendirildi. AS yoğunluğu ile NEDOCS skoru, meslek, günler, saatler, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, tükenmişlik düzeyi, kıdem dereceleri, çalışma yeri, takip edilen hasta sayısı, nöbet izni, yıllık izin, işe ulaşım süresi, nöbetçi hemşire ve intern doktor sayısı arasında anlamlı fark bulundu. (p0,05) Tükenmişlik düzeyi ile anket doldurulan saat, meslek, medeni durum, çocuk sayısı, yaş, AS yoğunluğu, kıdem dereceleri, çalışma yeri, takip edilen hasta sayısı, nöbet izni, yıllık izin, nöbetçi hemşire ve intern doktor sayısı arasında anlamlı fark bulundu. (p0,05) NEDOCS skoru bizim AS' imiz için uygun bir skorlama sistemi değildir. AS kalabalıklığının erken tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu konuda yasal düzenlemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Emergency department (ED) overcrowding is a growing problem in our country as well as it is worldwide. İdentifying the ED overcrowding is the most prior. There are some calculators for identify the overcrowding. NEDOCS score is one of them. We want to test efficacy of NEDOCS score for our ED. Between 16.08.2015-17.09.2015 and designated times (09-13-17-21-01) a questionnaire was performed to on duty physicians, nurses, paramedics, intern doctors and ward person in Hacettepe University Adult Emergency Department. Simultaneously NEDOCS score was calculated. Demographic characteristics of ED staff on duty, ED overcrowding situation and level of exhaustion assessment, seniority degrees, work area, number of patients to follow-up, rest times between shifts and annual time off from work, duration of access to work and number of all staff were noted on the forms. Throughout the study duration, 153 calculations were performed and 3221 questionnairres form was filled out. 49% of participants were male, 51% were female, where as 71,5% were single and 82,1% were without encumbrance and the age of mean was 26,59. As profession distribution of the participants were 16,5% doctors, 14,3 % nurses, 13,8% paramedics, 41,4% intern doctors and 14,1 % ward person. Mean of NEDOCS score was found 101,59 and“extremely busy but not overcrowded”(32%) was the most frequent situation be occured. The most situation of ED at that time chosen by staff was“busy”(33,7%) . Differences between ED overcrowding and NEDOCS score, profession, days, hours, age, marital status, number of children, level of exhaustion, seniority degrees, work area, number of patients to follow-up, rest times between shifts and annual time off from work, duration of access to work, number of nurses and intern doctors on duty were found significant (p0,05). Between the level of exhaustion and the hour of questionnairre was filled, profession, marital status, number of children, age, ED overcrowding, seniority degrees, work area, number of patients to follow-up, rest times between shifts and annual time off from work, number of nurses and intern doctors there were also significant differences (p0,05) NEDOCS score was not an appropriate calculator system to be used in our ED. Overcrowding of ED should have been determined rapidly and needed precautions have to be taken. There is need for legal regulations about the issue.