Romatoid artrit hastalarında yalnızlık, sosyal destek ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the effective factors upon loneliness, social support, and life quality among rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 420202
  2. Yazar: FADİME AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Romatoloji, Nursing, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Araştırma romatoid artritli hastalarda yalnızlık, sosyal destek ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma, Erzurum İli Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Romatoloji Polikliniğine Haziran 2014-Ocak 2015 tarihlerinde gelen 182 romatoid artrit hastasında yapıldı. Verilerin toplanmasında; Yalnızlık, Aileden Algılanan Sosyal Destek ve Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; güç analizi, korelasyon analizi, t testi ve varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in order to determine the effective factors upon loneliness, social support, and life quality among rheumatoid arthritis patients. Material and Method: This descriptive study was conducted with 182 rheumatoid arthritis patients coming to Physiotherapy and Rheumatology Polyclinic, Atatürk University Research Hospital in Erzurum Province between June 2014 and January 2015. Loneliness, Perceived Social Support (Family), and Rheumatoid Arthritis Quality of Life Questionnaire were used in order to collect of data. Power analysis, correlation analysis, t test, and analysis of variance have been used in order to assess the data.