Interface diversity for enhanced quality of experience in home networks
Ev ağlarında deneyim kalitesini arttırmak için kullanılan arayüz çeşitlemesi
  1. Tez No: 420276
  2. Yazar: ONUR ÇARHACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜRBÜZ ÜNLÜYURT, PROF. DR. ÖZGÜR ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çoğu ev ağı cihazları Ethernet, Wifi,PLC gibi birden fazla arayüze sahiptirler. Bu cihazlar birlikte çokgen baglantılı ağ yapısı oluşturmaktadırlar. Bu çokgen baglantılı ağ cihazları arasındaki kanal birleştirmesi ve rotalama problemlerinin çözülmesi uygulama kalitesini arttırma potansiyeli taşımaktadır. Kanal birleştirme ve rotalamanın uygulanabilmesi için girişim, kanal kalitesi ve erişim teknolojisi gibi birçok parametrenin gözönünde bulundurulması gerekmektedir. Bu çalışmada, birden fazla arayüzün çesitleme metodu ile beraber kullanılması sağlanarak video tecrübe kalitesinin arttırılması önerilmiştir. Önerilen Arayüz Çesitlemesi metodu tam yedeklilik sağlamaktadır. Böylece paket kayıpları ve ortalama paket gecikme süresi azaltılmakta ve üretilen doygunluk iş miktarı arttırılmaktadır. Birden fazla radyo tipinin bulundugu çokgen baglantılı ağ yapısını arayüz çesitleme metodunu da gözönünde bulundurarak matematiksel olarak formulledik. Farklı senaryolarda merkezi çözümler elde ettik. Sonra, dağıtılmış ve uctan uca rotalamayı AODV algoritmasını ve literatürde var olan MIC metriğini kullanarak ve arayüz çesitlemesini de kullanarak elde ettik. Kullandığımız rotalama ve Arayüz Çesitlemesi metodlarının yararlarını OPNET programını kullanarak gösterdik.
Özet (Çeviri)
Most of the modern home-networking devices have multiple interfaces, e.g., WiFi, PLC, Ethernet, for connection. These devices constitute an in home heterogeneous mesh network. Channel aggregation and routing between these mesh-nodes are critical challenges that have potential to improve application quality. In order to aggregate the channels and find a best route, variety of parameters, such as interference, link quality and access technology must be considered. In this work, we propose to use multiple interfaces as an apparatus of diversity to enhance the Quality of Experience of video streaming users. The proposed method, Interface Diversity, provides full-redundancy, and thus, not only decreases the packet loss, and average delay but also increases the saturation throughput. We formulated a multi-radio mesh network considering Interface Diversity. Centralized solutions are obtained for different network scenarios. Then, the distributed end-to-end routing using the Interface Diversity method and AODV is implemented by modifying a wellknown multi radio routing method available in the literature. The performance of our interface diversity method and the proposed routing method are validated by extensive simulations in OPNET.