Optimal fusion of multiple GNSS signals via kalman filtering against spoofing sources
Aldatma kaynaklarına karşı kalman filitre kullanarak çoklu GNSS sinyallerinin optimum birleştirilmesi
- Tez No: 420287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABEDALLATIF BABA, YRD. DOÇ. DR. SUDANTHA BALAGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde, gerek ortamdaki gürültüden dolayı kalitesiz sinyal alımı, gerekse asimetrik tehdit adı altında ortaya çıkan ve yeni bir savaş metodu olarak savaş stratejilerinde yerini alan, aldatma sinyalleri veya karıştırma yöntemi, GNSS sistemlerinde istediğimiz bilgileri alabilmemizi zorlaştırmaktadır. Bu durum navigasyon sistemlerinde yer ve zaman sapmalarına sebep olmaktadır. Bu şekilde navigasyon sistemlerindeki sinyal bozukluğu, hem askeri sistemlerin, hem de sivil amaçlı navigasyon sistemlerinin kullanımlarında aksamalara, bozulmalara ve bazen de büyük kazalara sebebiyet vermektedir. Bu tezde açıklamaya veya ispatlamaya çalışılan, dışardan gelebilecek aldatma veya karıştırma sinyallerine karşı, Kalman filtre uygulaması kullanılarak, çoklu uydu sistemlerine koruma sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Today, both poor quality signal reception because of noisy environment and spoofing signals which emerge under the name of asymmetric threat make difficult to make use of GNNS systems at its full potential. This situation causes deviatoins in the determined position and time in navigation systems. Susceptance to such effects in navigation systems causes disruptions and deteriorations s in both military and civil systems. The thing that is tried to be explained and proved in this thesis is to provide protection to multiple satellite systems by using Kalman filter implementation against spoofing and jamming signals which can come from the environment.