Fark zamanlı popülasyon modellerinin global kararlılık analizi
Global stability analysis of the discrete time population models
  1. Tez No: 420286
  2. Yazar: BEKİR SITKI BİLGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, fark zamanlı popülasyon modellerinin kararlılık analizi ile ilgilidir. Özellikle, host-parasitoid modellerinin dinamikliği çalışılmıştır. Öncelikle konuyla ilgili temel tanım ve teoremler verilerek, fark ve sürekli zaman modeller tanıtılacaktır. Modellerin kararlılık çalışmalarında önemli bir yere sahip olan Allee faktörü ve göç parametresinin kararlılık üzerine etkisi incelenecektir. Son olarak, belirli büyüme fonksiyonuna bağlı olan host-parasitoid modelin kararlılığı analiz edilecektir. Ayrıca, Allee faktörü ve göç parametresinin modelin kararlılığı üzerine etkisi incelendi. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırıldı. Teorik sonuçlar nümerik similasyonlarla desteklendi.
Özet (Çeviri)
This study is related to the stability analysis of the difference-time population models. In particular, the dynamic of host-parasitoid model has been studied. Firstly, the difference-time and continuous-time models were introduced by giving the basic definitions and theorems on the subject. The effect of Allee factor and immigration parameter on stability, which has an important place in stability studies of the models, are examined. Finally, the stability of host-parasitoid model depending on the particular growth function was analyzed. Also, the effect Allee factors and the migration parameters on the stability of the model are examined; and the results which are obtained were compared with each other. The theoretical results are supported by numerical simulations.