Asma fidanlarında aşı bölgesindeki içsel yapının manyetik rezonans görüntüleme yöntemi (MRI) ile incelenmesi
Investigation of the internal structure of graft with magnetic resonance imaging (MRI) method in grafted rooted vine seedlings
- Tez No: 420303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, aşılı asma fidanlarında canlılığa zarar vermeksizin aşı bölgesindeki kaynaşmanın içsel durumunu belirlemek ve fidanların bağ kurulacak yere dikimden sonraki performanslarını değerlendirmek amacıyla planlanmış ve Tekirdağ koşullarında yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 110R anacı üzerine aşılı 2 (Vitis vinifera L. cv. Merlot ve Syrah) çeşit ve 4 farklı içsel (MRI) kaynaşma düzeyinde (TETK, İKTK, ÜÇTK ve DRTK) 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Her parselde 10 fidan olmak üzere denemede toplam 240 fidan kullanılmıştır. Dikim öncesi yapılmış olan MRI çekimleri sonucunda fidanların büyük çoğunluğunun tek taraflı (%26,67) ve iki taraflı (%33,33) kaynaşmaya sahip oldukları belirlenmiştir. Dört tarafından kaynaşmış (%13,75) olan fidanların oranının ise oldukça düşük olduğu görülmüştür. Vejetasyon sonrası ise fidanların büyük çoğunluğunda kaynaşma oranlarının arttığı belirlenmiştir. Dolayısıyla Merlot ve Syrah çeşitlerine ait fidanlarda 2. gelişme yılında kaynaşma oranları artış eğilimi göstermiştir. Uygulamalar sonucunda, çeşitlerin aşı yerinde kaynaşma düzeyi üzerine etkilerinin önemli olduğu saptanmıştır. Yine her iki çeşitte de fidanların kaynaşma oranı artarken, kuruyan fidan oranı azalma eğilimi göstermiştir. Ayrıca aşı noktası kalınlıkları ve kaynaşma oranlarının fidanların performansları üzerine etkili olabildikleri saptanmıştır. Sonuç olarak maliyetlerin düşmesi durumunda aşılı asma fidanı üreticilerinin MRI görüntüleme tekniğini kullanarak bağcılara daha kaliteli aşılı asma fidanı arz etme imkanlarına sahip olabilecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study carried out in Tekirdağ conditions and it was designed to determine the internal structure in graft connection without vitality loss in grafted rooted vine seedlings and to evaluate the performance after planting seedlings in place to establish vineyard. Research was established in a randomized block design and carried out with 2 cultivars (Vitis vinifera L. cv. Merlot and Syrah) grafted onto 110R rootstock and 4 different internal (MRI) connection level (UNLC, BİLC, THSC and FOSC) as 3 replications. Including 10 grafted rooted vine in each plot, totaly 240 seedlings were used. MRI results before planting, unilateral (26,67%) and bilateral (33,33%) internal connections were determined in the majority of grafted rooted vine seedlings. The percentages of grafted rooted vine which are connected (internal determination by MRI) by four sides (13,75%) in graft union was found to be very low. An increases in the internal connection ratio in the majority of the grafted rooted vines was determined after the vegetation period. Therefore, during the development of second year, the internal connection ratios of graft union showed an increasing trend in the grafted rooted vines of Merlot and Syrah varieties. As a result of the applications, it was determined that varieties have a significant effects on internal connection levels of graft union. Again in both cultivars, loss rate of grafted rooted vine showed a decreasing trend depending on increasing of internal connection ratio of graft union. Also, it was found that graft union thickness and internal connection ratios might affect the performance of the seedlings. As a result, in case of decrease of MRI costs, it is thought that grafted rooted vine producers may have the opportunity to supply better quality seedlings to vinegrowers using MRI techniques.