Edirne ili buğday ekilişlerinde bulunan Heteroptera türleri üzerinde araştırmalar
Investigations on Heteroptera species in wheat fields in Edirne
  1. Tez No: 420325
  2. Yazar: EZGİ DİRİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Edirne ilinde buğday tarlalarında görülen Heteroptera alttakımına bağlı türleri saptamak amacıyla bir çaışma yürütülmüştür. Örnekler 2014-2015 yıllarında Nisan-Haziran aylarında Merkez, Havsa, Meriç ve Uzunköprü ilçelerinden toplanmıştır. Bu çalışma sonunda Heteroptera takımına bağlı dokuz familyadan 45 tür saptanmıştır, ancak üç örneğin tespiti cins düzeyinde yapılmıştır. Bulunan türlerden Nabis pseudoferus Rem., Closterotomus norwegicus (Gmelin) ve Deraeocoris scutellaris (F.) türleri predatör olup diğerleri fitofag tür olarak tespit edilmiştir. Eurygaster integriceps Put., E. austriaca (Schrk.), Eurydema ornata (L.) ve Brachycoleus steini Reuter türleri en yaygın türler olarak tespit edilmesine rağmen, sadece E. integriceps ve E. austriaca türleri buğdayda önemli derecede zarar yapan türlerdir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the species of suborder Heteroptera on wheat fields in Edirne. The samples were collected from Merkez, Havsa, Meriç and Uzunköprü between April-June in 2014-2015 years has been done. As a result of this study, 45 species from 9 families related to Heteroptera were determined, but three samples identified as just genera. Nabis pseudoferus Rem., Closterotomus norwegicus (Gmelin) and Deraeocoris scutellaris (F.) species has been detected as predators and the others as as phytophagous species. Eurygaster integriceps Put. and E. austriaca (Schrk.) are the important harmful species on wheat, although E. integriceps, E. austriaca, Eurydema ornata (L.) and Brachycoleus steini Reuter have been detected as the most widespread species.