Bazı mısır genotiplerinin yüksek sıcaklığa tolerans faktörleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of some maize genotypes for high temperature tolerance factors
- Tez No: 420324
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT KAYIHAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, farklı enstitüler tarafından ıslah edilmiş olan kendilenmiş mısır hatlarının sıcaklığa tolerans düzeylerinin belirlenmesi amacıyla, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden 23 ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden 3 olmak üzere toplam 26 adet kendilenmiş mısır hattı ile yapılmıştır. Araştırmada hatlar 2012 ve 2013 yıllarında Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü deneme alanında birinci ürün, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde ikinci ürün olarak tesadüf blokları deneme deseninde 2 sıra 3 tekerrür şeklinde denenmiştir. Araştırma sonucunda, Sakarya ve Şanlıurfa koşullarında sıcaklık stresinde incelenen hatlar içinde Ant-2 hattı, en ümitvar hat olarak tespit edilmiştir. Ant-2 hattı sıcaklık stresine en toleranslı hat olurken, Sakarya koşullarında orta sıralarda yer almıştır. Bunun nedeni olarak tropikal kaynaklı olması etkili olmuştur. Ant-1, Ant-3, ADK-719 ve ADK691 hatları birçok seleksiyon kriteri bakımından öne çıkmış ve önemli bir gen kaynağı olarak gelecek dönem çalışmalarında yer almalıdır. ADK-737 ve ADK-716 hatları, Sakarya ve Şanlıurfa şartlarında yüksek verim potansiyeli nedeniyle seçilmiştir. Çalışmada ADK-599 ve ADK-310 hatları diğer hatlara göre birçok özellik bakımından hassas hatlar olarak tespit edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining heat tolerance levels of 26 inbred maize lines including 23 lines from Sakarya Maize Research Institute and 3 lines from West Mediterrenean Agricultural Research Institute. In the study, the lines were examined in 2012 and 2013 in the trial fields of Sakarya Maize Research Institute as first crop and GAP Agricultural Research Institute as second crop in randomized complete block design as 2 rows and 3 replicates. According to the result of the study, the line Ant-2 was determined as a promising line for the heat stress among the in investigated lines in the conditions of both Sakarya and Şanlıurfa. The line Ant-2, while the most tolerant line for the heat stress, it took place in the middle row of the lines in Sakarya condition. The possible reason of the low tolerance of Ant-2 in Sakarya condition is tropical origin of this line. The lines Ant-1, Ant-3, ADK-719 and ADK-691 were prominent for many selection parameters ans suggested fort he future studies as gen resources. The lines ADK-737 and ADK-716 were selected for their high yield potential in both Sakarya and Şanlıurfa conditions. In the study, the lines ADK-599 and ADK-310 were determined as susceptible lines for many parameters comparing to other lines.