Tekirdağ kentinde doğal afet ve eğitim parkı planlanması üzerine bir çalışma
Teki̇rdağ city of natural disasters and education planning a study on the park
  1. Tez No: 420328
  2. Yazar: BİHTER KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZYAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye deprem kuşağında yer alan bir ülkedir. Uzmanların tarihsel bilgiler ve bilimsel araştırma verilerine göre 30 yıl içerisinde gerçekleşeceği öne sürülen olası büyük Marmara Depremi için Tekirdağ'da önlemler alınması gereklidir. Deprem sırasında panik ve travmanın yol açtığı can kayıplarının önlenebilmesi için toplu ve düzenli hareket edilmelidir. Deprem sonrası kurtarma çalışmaları ve afet sonrası koordinasyonu sağlamak çok önemlidir. Hem afet anında hem de sonrasında muhtemel zarar ve kayıpların azaltılması ve acil ihtiyaçların karşılanması gerekmektedir. Bu nedenle Afet ve Eğitim Parkı projeleri hayati önem taşımaktadır. Planlanacak Afet ve Eğitim Parkı alanında; barınma, gıda, acil yardım, ulaşım, haberleşme gibi ihtiyaçlar karşılanacaktır. Bu tez kapsamında hazırlanan ihtiyaç listeleri doğrultusunda 1/5000 ölçekli nazım imar planlarında“Doğal Afet ve Eğitim Parkı Alanına”ayrılan alanın deprem öncesi ve deprem sonrası alan kullanım planlaması ve yönetim planı hazırlanmıştır. Afet öncesi ve sonrası senaryolar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country located in the earthquake zone. Historical information and experts within 30 years, according to research data to put forward potential big Marmara earthquake will occur is necessary to take measures in Tekirdağ. Public and should be regularly act to prevent loss of life during the earthquake caused panic and trauma. After the earthquake and rescue work is very important to ensure coordination after the disaster. Both disasters is essential to meet possible losses and the reduction of losses after the immediate and urgent needs as well. Therefore Disaster and Education Park project is vital. Disaster and Education Park will be held in the area; shelter, food, emergency medical care, transportation, communication needs will be met as. This list, prepared in accordance with the needs of the thesis master plan 1/5000“Natural Disaster and Education Park Areas”pre-earthquake and post-earthquake land use planning and management plan has been prepared to leave the area. Pre- and post-disaster scenarios are produced.