Elektro lif çekim yöntemiyle hava filtrasyonuna yönelik nanolifli yüzeylerin elde edilmesi
Production of nanofibrous webs for air filters by electrospinning process
- Tez No: 420336
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada elektro lif çekim yöntemiyle hava filtrasyonuna yönelik nano-ağ dokulu yüzeylerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla iki farklı polimerden (PVA ve PA6,6) elektro lif çekim yöntemi kullanarak farklı üretim süresi ve farklı polimer besleme hızlarında nanolif yüzeyler elde edilmiş, bu yüzeylerde gramaj, kalınlık, elyaf incelik dağılımları ve gözenek büyüklükleri analiz edilerek optimum üretim koşulları belirlenmiştir. Elde edilen nanolif yüzeyler daha sonra hava geçirgenlik özelliği ve filtrasyon verimliliği bakımından analiz edilmiştir. Üretilen yüzeylerin hava filtrasyonu performansına ait örnek bir uygulama olarak ise sigara dumanının filtrasyonu belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, elde edilen yüzeylerle sigara dumanından filtre edilebilen kimyasal bileşikler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of nanofibrous webs for air filtration is the main aim of this work. For this aim, electrospun nanofiber webs are produced by using two different polymers (PVA and PA 6.6) at different spinning speeds and time. Optimum processing conditions are determined by analysing weight, thickness, fiber fineness distribution and pore sizes of these surfaces. Then nanofiber webs are analyzed in terms of their air permeability and filtration efficiency properties. Finally, cigarette filtration is chosen as a specific example for air filtration performance. In this respect, produced surfaces are tested for their filtration performance of cigarette smoke and chemical groups filtrated.