İstanbul ili Silivri ilçesinde tarımsal üretim ve yayım yaklaşımlarının analizi üzerine bir araştırma
Agricultural production and the city of İstanbul Si̇li̇vri̇ di̇stri̇ct analysis of extension approaches an investigation
- Tez No: 420335
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İstanbul İli Silivri İlçesinde tarımsal üretim ve yayım yaklaşımlarının irdelendiği bu çalışmada Silivri ilçesinin tarımsal yapısı ve tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin etkinliği irdelenmektedir. Bu bağlamda çalışmada Silivri İlçesindeki yayım hizmetlerinin mevcut durumu, etkinliği, sorunlar ve geldiği nokta irdelenmiştir. Ayrıca çalışmada İstanbul İli Silivri İlçesinde devlet destekli Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmeti alan 96 çiftçi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, çiftçilerin sosyo-demografik ve iletişim özellikleri, bölgedeki tarım danışmanlığı hizmetlerinin etkinliği ve çiftçilerin değerlendirmeleri incelenmiştir. Bu bağlamda üreticilerin eğitim düzeylerinin düşük olduğu, ilçede daha çok bitkisel üretim yapıldığı, danışmanlık hizmetlerinin sınırlı olduğu, Thünen teorisi yönünde bir gelişimin olmadığı, danışmanlık hizmetinden memnun oldukları ve danışmanlık sonrası tarımsal faaliyetlerinde olumlu gelişmeler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural nature of this study, which examined the Silivri district of Istanbul Province Silivri District agricultural production and extension approaches and the effectiveness of agricultural extension and advisory services are discussed. In this context, the current situation of extension services in the Silivri district study, efficacy, and the point where problems are discussed here. Also working in the Silivri district of Istanbul Province, state-supported Agricultural Extension and Advisory Services 96 field studies were conducted face to face interviews with farmers. According to the survey results, the socio-demographic characteristics of farmer and communication, effectiveness and evaluation of agricultural advisory services for farmers in the regio were examined. In this context, the producers have low levels of education, more crop production in the district was made, it was limited to counseling, direction Thünen theory that there is a development, after they were satisfied with the advice and counseling were found to be positive developments in agricultural activities.