Enterprise resource planning selection for railway industry
Demiryolu sektörü için kurumsal kaynak planlaması seçimi
- Tez No: 420378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERMAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez; Türkiye'deki demiryolu sektörü için Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP) seçimiyle ilgilidir. Tez boyunca iki farklı demiryolu sektörü firmasından bahsedilecektir; biri devlet firması diğeri ise özel sektör firması. İlk olarak, geçmişte yapılmış çalışmaların referans gösterildiği KKP hakkında genel bilgiler anlatılmaktadır. Daha sonra, Türkiye'deki demiryolu sektörüne göre uygun KKP sağlayıcı firma alternatiflerinden ve seçim kriterlerinden bahsedilmektedir. Sonraki bölüm, demiryolu sektörü için en iyi alternatifin seçilmesi için izlenecek olan seçim proseslerini içermektedir. En iyi KKP alternatifinin seçilmesi için iki farklı karar verme yöntemi uygulanmıştır. Bunlar; AHP ve TOPSIS yöntemleridir. Her iki yöntem de uygulamada birbirine entegre olarak uygulanmıştır. Sonuç olarak, elde edilen sonuçlar Türkiye'deki demiryolu sektörüne göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about Enterprise Resource Planning (ERP) selection for railway industry in Turkey. Two different railway company will be mentioned during the thesis; one is state owned railway company and the other one is Private Sector Railway Company. Firstly, general information about ERP are explained with the references some past studies. Then, ERP vendor alternatives and ERP selection criteria are mentioned according to railway industry in Turkey. The next part consist of selection processes to select the best ERP alternative for railway industry. Two different multi criteria decision making method are applied to select the best ERP alternative in the thesis. The methods are Analytic Hierarchy Process (AHP), Technic for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS). They are integrated each other while applying to select the best alternative. Finally, the results of selection are evaluated according to railway industry in Turkey.