Analysis of elastic-plastic interference fit joints
Elastik-plastik sıkı geçme prosesinin incelenmesi
  1. Tez No: 420379
  2. Yazar: HATİCE HAVA IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OMER MUSIC, YRD. DOÇ. CELALETTİN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, silindirik bir tüp içerisine pimin çakılması ile oluşan elastik- plastik sıkı geçme analizlerini ele almaktadır. Literatür araştırması yapıldığında elastik- plastik geçme için analitik modelin bulunmaması ve sayısal modellerde ise basit geometri kullanılarak araştırmaların tamamlandığı gözlemlenmiştir. Yapılan çalışma ile birlikte analitik model oluşturularak, enjeksiyon sistemlerinde bulunan filtre gibi karmaşık bir geometri üzerinde sayısal modelleme oluşturulması planlanmıştır. Yüksek basınçlı dizel enjeksiyon sistemlerinde bullunan ve sıkı geçme yöntemi ile enjektöre çakma işlemi ile birleştirilen yakıt filtresi, dizel enjeksiyon sisteminin performansını etkileyen ve sınırlayan önemli unsurlardan bir tanesidir. Sıkı geçme prosesine etki edebilecek olan parametrelerin araştırılması tezin amaçlarından bir tanesidir. Bu çalışmada oluşturulan parametre çalışmaları ile, basit geometriden karmaşık geometriye kadar, deneysel, nümerik ve analitik çözümler kullanılarak sistem ve proses mekaniğine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
This study focuses on analysis of elastic-plastic interference fit joints formed by fitting the filter pin into the cylindrical hole in the injector body. This process has been studied in detail, however a review of literature reveals that analytical and numerical models have been developed for relatively simple geometries, and the number of publications for complex, asymmetric, three-dimensional geometries is limited. This study presents a detailed examination of the elastic-plastic interference fit joints for both simple and complex geometries. The mechanics of the process is studied in detail through physical trials, analytical and numerical models. Both trials and modelling are done for two-dimensional and three-dimensional geometries. The effects of geometrical properties, material properties and cylinder-tube, grooved geometry and actual process are investigated.