Design and Simulation of DC Motor Drive Controller by Using PID and Fuzzy Logic
PID ve Bulanık Mantık Kullanarak DC Motor Sürücü Devresinin Tasarımı ve Benzetimi
- Tez No: 420399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÇAĞRI YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışması,PID kontrol devresi ve bulanık mantık kullanarak DC motor sürücüsünün tasarlanmasını ve benzetimlerini sunmaktadır. Kontrol devresinin modelleri, MATLAB-SIMULINK kullanarak gerçekleştirilmiştir. Benzetim sonuçları, bulanık mantık ve PID kontrol devreleri arasında karşılaştırılmıştır. bu kontrol devreleri için Donanım Tanımlama Dili (HDL) kodları üretilmiş ve FPGA benzetimleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, durgun durum hatası, yükselme zamanı yatışma süresi ve maksimum aşma miktarı gibi DC motor kontrol devresi basmak cevabı kavramlarında iyileşmeyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents design and simulation of DC Motor Drive by using Proportional-Integral-Derivative (PID) controller and fuzzy logic. Controller models are carried out by using MATLAB-SIMULINK. Simulation results are compared between fuzzy logic and PID controller. Hardware Description Language (HDL) code is generated and Field Programmable Gate Array (FPGA) emulations are carried out for these controllers. The results indicates improvement in step response characteristics of DC motor controller such as reducing the steady state error, rise time, settling time and maximum overshoot.