Design and simulation of maximum power point tracking controller for solar photovoltaic systems by perturb and observe method
Solar fotovoltaik sistemleri için değiştir-gözle metodu kullanarak maksimum güç noktası izleyici kontrol devresi tasarımı ve benzetimi
- Tez No: 420400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÇAĞRI YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı sıcaklık ve güneş radyasyonu seviyelerinde, güneş paneli fotovoltaik (PV) güç üretim sistemlerinin verimini artırmak için Değiştir-Gözle (P&O) algoritması kullanılmıştır. Bu metot kullanılarak, sıcaklık ve güneş radyasyonu parametrelerinin benzetimleri ile PV dizisi cevabının analizleri yapılmıştır. Buna göre, akım ve voltaj değerleri, sıcaklık artışından olumsuz etkilenirken, güneş radyasyon seviyesinin artışından olumlu etkilenmektedir. Ayrıca görülmüştür ki, direnç artışı MPPT'yi aşağı çekmektedir. Bu çalışmada, MPPT ve DC-DC boost çevirici MATLAB yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bunların yanı sıra FPGA için HDL kodu üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Perturb and Observe (P&O) algorithm has been used to improve the efficiency of solar panel photovoltaic (PV) power generation system at different temperatures and at different insolation conditions. Using this method, PV array response has been analyzed by simulating temperature and insolation parameters. Accordingly; it has been seen that the current and the voltage were affected negatively at temperature increase, and on the contrary, they were affected positively with insolation increase. It has also been seen that, the increase of the resistance pulled down the MPPT. In this work, MPPT and DC-DC boost converter are implemented on MATLAB software. Beside these, HDL code is generated for Field Programmable Gate Array (FPGA).