Automated functional size measurement for multi-tier object relational mapping architectures
Çok katmanlı nesne-ilişkisel eşleme mimarisi için otomatik fonksiyonel büyüklük ölçümü
- Tez No: 420401
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BARIŞ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fonksiyonel Büyüklük Ölçüm metodları jenerik metodlardır ve ölçüm tutarlılığının ve objektifliğinin artırılması amacıyla kullanılan spesifik yazılım ayarları için ek kurallar ve konseptsel eşleme metodları gerektirirler. Belirli mimari stiller için kullanımda olan çeşitli standardizasyon tanımları yapılmış olsa da, objektiflik ve tutarlılığı artırmak için hala yapılabilecek iyileştirmeler bulunmaktadır. Bu iyileştirmeler, otomasyon metodu kullanılarak ölçümcü hatalarının, zaman/efor miktarının ve yazılım geliştirme ortamına bağımlılığın azaltılması ile sağlanabilir. Bu çalışmada, Üç-Katmanlı Nesne İlişkisel Eşleme Mimarisi kullanan iş yazılımları için bir yaklaşım oluşturulmuş, prototip bir araç tasarlanmış ve bu araç yardımı ile bulunan sonuçlar, yaklaşımın doğrulanması için deneysel çalışmalarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Software Functional Size Measurement methods are generic, and additional rules and concept mappings are required for specific software settings in order to improve the measurement objectivity and consistency. Although some operational definitions have been made for specific architectural style measurement procedures, there are still opportunities to improve measurement objectivity and consistency. These opportunities can be achieved through automation by minimizing measurer errors, time/effort costs and dependence to the development environment. In this study, a functional size measurement approach for Three-Tier Object Relational Mapping Business Application is proposed, and a prototype measurement tool and its results for validation are presented in case studies.