Deneysel karaciğer laserasyon modelinde karaciğer kanamalarının kontrolünde Ankaferd Blood Stopper'ın etkinliği
Ankaferd Blood Stopper efficacy in the control of hepatic bleeding, in experimental liver laceration model
  1. Tez No: 420413
  2. Yazar: CEVHER AKARSU
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA UYGAR KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Travmalardan sonra ya da karaciğer ameliyatları sırasında meydana gelen kanamalar ölüme yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Karaciğer kanamaları, vakaların % 80'inde cerrahi dışı tekniklerle kontrol altına alınabilir. Kompleks yaralanmalarda ise cerrahi müdahalelerde bulunmak gerekebilir. Karaciğer cerrahisinde teknik ilerlemelere rağmen, karaciğer kanamaları lokalizasyon, büyüklük, sinüzoidal yapı, vazokonstrüksiyona yardım eden kas gibi yapıların bulunmaması ve geniş karaciğer yüzey tutulumuna bağlı olarak, kontrolü zor olan ve yaşamı tehdit edebilen kanamalardır. Günümüzde halen postoperatif mortalite ve morbiditenin ana sebebi kan kaybı ve transfüzyona bağlı problemlerdir. Karaciğer kanamalarının kontrolünde birçok teknik ve çalgı aleti üzerinde çalışılmıştır. Ancak henüz standart bir yöntem tanımlanamamıştır. Kanama ile mücadelede elle kompresyon, stür, gazlı bezle tampon, packing, rezeksiyon ve topikal hemostatik ajanlar kullanılabilir. Araştırmaların önemli bir bölümü hemostatik materyaller üzerinedir. Topikal hemostatik ajanlar kanama komplikasyonlarını önler ya da bu komplikasyonları azaltır. Geliştirilmiş hemostatik ajanlar ile ilgili birçok deneysel çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların neticesinde bu ürünlerin tıpta birçok farklı alanlarda kullanılmalarının önü açılmıştır. Bu hemostatik ajanlar jelatin, fibrin ve kollogen v.b formdadırlar. Bunlar genellikle matriks, active fibrin formasyonu ve prokoagülan formların yapımında kullanılırlar. Bu deneysel çalışmada amacımız; kanama durdurucu hemostatik bir ajan olarak kullanılan Ankaferd Blood Stopper®'ın (ABS), sıçanlarda karaciğer laserasyonlarına bağlı meydana gelen kanamalardaki etkinliği ve üzerinde bir çok çalışma yapılmış ve popülerliğini yitirmemiş bir hemostatik ajan olan fibrin glue'nun (Tisseel®, Eczacıbaşı) etkinliği ile kıyaslanması amaçlandı.Otuz iki adet Wistar albino sıçan 1-Sham grubu (8 adet) 2-Ankaferd Blood Stoper(ABS) grubu(8 adet) 3-Non Autolog Fibrin Glue(Tisseel®, Eczacıbaşı) grubu (8 adet) ve 4-Kontrol grubu (8 adet )olmak üzere olarak 4 gruba ayrıldı, her grupta bulunan deneklerin karaciğer sol lobu üzerinde laserasyon oluşturuldu. Operasyonlardan önce ve sonra sıçanlardaki hemotokrit değerleri ölçüldü.Kanama zamanlarına bakıldı, ilaçlardan kullanılan miktar ve batın içi postoperatif yapışıklıklar incelendi.denekler sakrifiye edildikten sonra karaciğer histolojik incelemeleri yapıldı. Sonuç olarak; ABS'nın karaciğer kanamalarını durdurmada etkin olduğu ve bu etkinliğin fibrin glue'nun(Tisseel®, Eczacıbaşı) etkinliğine eşdeğer olduğu görüldü. Karaciğer kanamlarını durdurmada etkin bir topikal hemostatik ajan olan ABS, yeni ve yerli bir ürün olup, bu ürünle ilgili daha geniş araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Bleeding during the liver operation or after the trauma can be very serious condition, even it can cause death.% 80 liver bleeding can be controlled the help of non-operational techniques. Surgery treatment can be required if these is serious bleeding.In spite of technical advances; liver bleeding can be very contreversial and difficult, even it can be deady problem because of localication, being large,sinousidal structure and lack of muscules.Nowadays it is stil the main reason of postoperative mortality and morbiditys,bleeding and transfusion complications.It has been worked on different techniques and instruments to stop the bleeding.But, it wasn't identified a new technique on standard. There are some techniques to stop bleeding. These are: compression with hands, suture, packing, resection and topical hemostatic agent.The most of the resarches are on hemostatic materials. Topical hemostatic agents stopping bleeding comlication many experimental trials were made about these products.As a result of these resarches these products can be used in different fields.These products contain gelatine, phibrine and collogen.These are generally used for matrics,active fibrin and procoagulation. Our aim in this experiment is; comparison of effects on rats, liver injuries and and hemorroji between ABS and fibrin glue (Tisseel®, Eczacıbaşı). We got 32 rats and diveded them in to four groups and we gave them different names. These are :1-Sham group,2- ABS group ,3- fibrin glue(Tisseel®, Eczacıbaşı) ,4 –Control group.In every group rats left lobe livers were lacerated.Before and after the operations the hemotocrit levels,the bleeding times and the dose drug which was used on rat,were checked.After that,postoperetive adhession was measured.Then the rats were sacrificed and then liver tissue was done. As a result,it was noticed that ABS has important effect an stopping the liver bleeding and it has the some effect like fibrin glue(Tisseel®, Eczacıbaşı). ABS is a new local product but ,it stil needs advance resarches.