Koroner arter hastalığının yaygınlığı ile serum parathormon seviyesi arasındaki ilişki
The relationship between serum parathormone levels and the severity of coronary artery disease
  1. Tez No: 420412
  2. Yazar: DERYA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN FERİDUN VASFİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Artmış parathormon düzeylerinin kalsiyum metabolizması üzerindeki etkileri sonucunda aterosklerotik süreçte rol oynayabileceği düşünülmektedir. Özellikle renal yetersizliği olanlarda koroner arter hastalığı prevelansının artmasında parathormon düzeylerindeki değişikliklerin rol oynadığına dair çalışma sonuçları bildirilmektedir. Biz çalışmamızda prospektif olarak serum parathormon düzeyinin koroner arter hastalığı ile ilişkisini Gensini skorunu kullanarak araştırdık. YÖNTEM: Çalışmaya kliniğimizde koroner arter hastalığı ön tanısıyla koroner anjiografi yapılan 260 hasta dahil edildi. Tüm hastalardan KAG'den 6 saat önce serum parathormon ölçümü için venöz kan örneği alındı. Hastalara koroner anjiografi uygulandı. Koroner anjiografi görüntüleri iki kardiyolog tarafından değerlendirilerek gensini skoru hesaplandı. Gensini skoru 0: koroner arter hastalığı yok, gensinni skoru: 1-20: hafif ateroskleroz, Gensini skoru >20: şiddetli ateroskleroz olarak tanımlandı. Bilinen inflamatuar hastalığı olanlar, kalp kapak hastalığı olanlar, şiddetli renal veya hepatik yetersizliği olanlar, paratiroid veya tiroid patolojisi olanlar ve daha önce koroner arter hastalığı tanısı olanlar çalışmaya alınmadı. BULGULAR: Çalışmaya dahil olan hastaların (%48,1'i erkek ve ortalama yaş 56.01+-11,94), 99'unda gensini skoru: O idi. Hastaların 67'sinde hafif ateroskleroz, 94'ünde ise şiddetli ateroskleroz tespit edildi. Gensini skoruna göre bazal serum parathormon düzeyleri sırasıyla: 5,17+-2,07, 4,88+-2,40 ve 4,98+-3,04 idi. Bazal parathormon düzeyleri açısından gensini skoru 0 olan hastalarla hafif aterosklerozu olan hastalar arasında anlamlı fark saptanmadı (p:0,55), Benzer şekilde hafif ateroklerozu olan grupla şiddetli aterosklerozu olan hastalar arasında parathormon düzeyleri arasında anlamlı fark yoktu (p=0,77). Şiddetli aterosklerozu olan hastaların bazal parathormon düzeyleri gensini skoru 0 olan hastalarla benzerdi (p=0,78).Aynı şekilde ek olarak bakılan 25 OH Vit D3 düzeyleri ve hs CRP düzeyleri arasında da gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: Parathormon düzeyleri koroner arter hastalığı şiddeti ve yaygınlığını gösterebilen bir belirteç değildir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: It has been reported that increased parathormone (PTH) levels have unfavorable effects on the cardiovascular system. PTH produces unfavorable effects via either PTH receptors or the renin angiotensin aldosterone system. Data shows that there is a relationship between PTH and coronary artery disease (CAD), although this relationship is still being debated. In this study, we evaluate the relationship between serum PTH levels and CAD. STUDY DESIGN: The study included 260 patients (125 males, 135 females, mean age 56.01±11.9 years) who underwent coronary angiography with a prediagnosis of CAD. Venous blood samples were taken 6 hours before the coronary angiography for the measurement of serum PTH levels. The extent of CAD was evaluated by calculation of Gensini scores. RESULTS: The Gensini score was 0 in 99 of the patients. Mild atherosclerosis and severe atherosclerosis were determined in 67 and 94 patients, respectively. According to the Gensini score, serum PTH levels were 5.17±2.07 pmol/l, 4.88±2.40 pmol/l and 4.98±3.04 pmol/l, respectively. PTH levels were similar in patients with mild atherosclerosis and with normal coronary arteries (Gensini score 0) (p=0.55). There was no difference in PTH levels between patients with mild and severe atherosclerosis (p=0.77). In addition, no significant difference in PTH levels were detected between those with normal coronary arteries and those with severe atherosclerosis (p=0.78). CONCLUSION: Serum PTH level does not determine the extensity of CAD.