Di̇si̇yani̇dogümüş(I) i̇çeren koordi̇nasyon bi̇leşi̇kleri̇ni̇n anti̇mi̇krobi̇yal akti̇vi̇teleri̇
Antimicrobial activities of coordination compounds containing dicyanidoargentat(I)
  1. Tez No: 420469
  2. Yazar: KÜBRA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mevcut fungisit ve bakterisitlere karşı dayanıklılık gelişiminden dolayı yeni bileşiklerin sentezlenmesine duyulan ihtiyaç artarak devam etmektedir. Bu çalışmada yeni sentezlenmiş 12 disiyanidogümüş içeren maddelerin ([Ni(hydeten)2Ag(CN)2] [Ag(CN)2].H2O (K1), [Cd2(hydeten)2Ag4(CN)8].H2O (K2), [Ni(bishydeten)2Ag(CN)2] [Ag(CN)2].H2O (K3), [Cu(bishydeten)2Ag2(CN)4] (K4), [Cd(bishydeten)0.5]2[Ag(CN)2]4.3H2O (K5), [Ni(N-bishydeten)Ag3(CN)5] (K6), [Cu(Nbishydeten) Ag3(CN)5] (K7), [Zn(N-bishydeten)Ag3(CN)5] (K8), [Cd(N-bishydeten)] 4[Ag(CN)2]8[Ag(CN)]2 (K9), [Cu(edbea)Ag2(CN)4].H2O (K11), [Cd(edbea) 2][Ag(CN)2]2.H2O (K12), and [Cd(edbea) Ag3(CN)5] (K13) farklı dozlarının Alternaria solani, Rhizoctonia solani ve Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici ile Pseduomonas syringae pv. tomato, Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis ve Xanthomonas campestris pv. vesicatoria üzerindeki antimikrobial etkileri belirlenmiştir. Maddeler dimethyl sulfoxide (DMSO) de çözülerek 20 mg/ml'lik stok solüsyonları hazırlanmıştır. Standart ilaç olarak Bakır oksit, Maneb ve rifampicin antibiyotiği kullanılmıştır. Test yöntemi olarak agar kuyucuk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. En iyi sonuç K9 maddesinden elde edilmiş olup, fungusların spor çimlenmesi, miselyum gelişimini ve bakterilerin koloni gelişimini %90 ve üzerinde engellemiştir. K12 ve K13 maddeleri A. solani ve F. oxysporum f.sp.lycopersici'nin miselyum gelişimi ve spor çimlenmesini 40 μg/ml dozda %95 ve üzerinde engellerken K7'nin bu funguslar üzerinde engelleyici etki göstermediği belirlenmiştir. Diğer taraftan K4 ve K8 maddeleri herhangi bir bakterisit etki göstermezken test edilen 13 maddeden 9 tanesinin C. michiganensis subsp. michiganensis'in gelişimini %90 ve üzerinde engelledikleri belirlenmiştir. K12 ve K13 maddeleri çalışmada kullanılan bakterilerin minimum %72 ile %100 arasında değişen oranlarda engellemişlerdir. Hesaplanan LC50 ve LC90 değerlerine bakıldığında miselyum gelişiminde bu değerler sırasıyla 6-24.5 μg/ml ve 19-198.7 μg/ml arasında değişmektedir. Diğer taraftan bu değerler bakteri koloni gelişiminde sırasıyla 3.8-27 ve 10.7-132.2 arasında değişmiştir. Maddelerin çoğunluğundan antibakteriyel ve antifungal etkilerine yönelik ümit var sonuçlar elde edilmiştir. Ancak ileriye dönük bu maddelerin tarla koşullarında etkinliklerini belirlemeye yönelik çalışmaların yapılması
Özet (Çeviri)
There is a growing need to develop new antibacterial and antifungal agents in order to overcome the emergence of resistance to existent bactericides and fungicides. Different doses (5, 10, 15, 20, 30 ve 40 μg/ml) of twelve the newly synthesized diciyanido argentate compounds ([Ni(hydeten)2Ag(CN)2][Ag(CN)2].H2O (K1), [Cd2(hydeten)2Ag4(CN)8].H2O (K2), [Ni(bishydeten)2Ag(CN)2][Ag(CN)2].H2O (K3), [Cu(bishydeten)2Ag2(CN)4] (K4), [Cd(bishydeten)0.5]2[Ag(CN)2]4.3H2O (K5), [Ni(Nbishydeten) Ag3(CN)5] (K6), [Cu(N-bishydeten)Ag3(CN)5] (K7), [Zn(Nbishydeten) Ag3(CN)5] (K8), [Cd(N-bishydeten)]4[Ag(CN)2]8[Ag(CN)]2 (K9), [Cu(edbea)Ag2(CN)4].H2O (K11), [Cd(edbea) 2][Ag(CN)2]2.H2O (K12), and [Cd(edbea) Ag3(CN)5] (K13) were evaluated for their antifungal activity against Alternaria solani, Rhizoctonia solani and Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici. The antibacterial activity was evaluated against Pseduomonas syringae pv. tomato, Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis and Xanthomonas campestris pv. vesicatoria . The compounds dissolved in dimethyl sulfoxide (DMSO) to prepare chemicals of stock solution of 20 mg/ml. The tested compounds Copperoxide and maneb were taken as a reference for the antifungal effect, while rifampicine was the standard used for the evaluation of antibacterial activity. Antimicrobial activity was determined using the agar well diffusion assay method. The best results were demonstrated by compound K9 both as antifungal and antibacterial, it possessed over 90% inhibition on mycelial growth,spore germination and bacterial growth. K12 and K13 caused over 95% inhibition both on the mycelial growth and spore germination of A. solani and F. oxysporum f.sp.lycopersici , while K7 had no effect on both mycelial growth and spore germination of these fungi at 40 μg/ml. On the other hand, K4 and K8 had limited antibacterial effects on tested bacterial species at 40 μg/ml. Nine out of 13 compounts exhibited over 90% inhibition on C. michiganensis subsp. michiganensis. Inhibitory effects of K12 and K13 on tested bacteria were varied between 72% and 100%. The calculated LC50 values of the compounds against mycelia growth of tested fungi ranged from 6 μg/ml to 24.5 μg/ml and LC90 values ranged from 19 μg/ml to 198.7 μg/ml. On the other hands the calculated LC50 values of the compounds against colony growth of test bacteria ranged from 3,8 μg/ml to 27 μg/ml and LC90 values ranged from 10.7 μg/ml to 132.2 μg/ml. Most of these compounds showed promising activities against both tested fungi and bacteria. Further studies should be conducted to test the efficasy of these compounds under field conditions.