Tokat ilinde kabakgil üretim alanlarında enfeksiyon oluşturan virüslerin belirlenmesi
Determination of viruses causing infection in cucurbit growing areas of tokat province
  1. Tez No: 420470
  2. Yazar: FATİME KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Tokat ilinde kavun, karpuz, kabak ve hıyar yetiştirilen alanlarda sorun olan virüslerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Merkez, Erbaa, Niksar, Pazar ve Turhal ilçelerindeki kabakgil alanlarında 2014 yılında gerçekleştirilen sürveylerde; yapraklarda iplikleşme, kabarcıklaşma ve mozaik; bitkinin genelinde rozetleşme, gelişme geriliği ve bodurlaşma; meyvede şekil bozukluğu, mozaik ve deformasyon belirtilerine rastlanmıştır. İncelenen her tarlada virüs belirtisi gösteren bitkilerden toplam 571 yaprak örneği toplanmıştır. Alınan örnekler, Kabak sarı mozaik virüsü (Zucchini yellow mosaic virus; ZYMV), Hıyar mozaik virüsü (Cucumber mosaic virus; CMV), Karpuz mozaik virüsü (Watermelon mosaic virus; WMV), Papaya halkalı leke virüsü (Papaya ring spot virus; PRSV), Kabak mozaik virüsü (Squash mosaic virus; SqMV), Domates mozaik virüsü (Tomato mosaic virus; ToMV), Patates Y virüsü (Potato virus Y; PVY) ve Tütün mozayik virüsü (Tobacco mosaic virus; TMV)'ne spesifik antiserumlar kullanılarak enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile test edilmiştir. Test sonuçlarına göre 571 örnekten %37'sinin WMV, %12'sinin ZYMV, %11'inin CMV, %3,4'ünün PRSV ve %0,2'sinin SqMV ile enfekteli olduğu saptanmıştır. ToMV, TMV ve PVY için toplam 287 kabakgil örneği test edilmiş ve yaklaşık %14'ünün ToMV ile bulaşık olduğu belirlenmiştir. Test edilen örneklerin hiçbirisinde TMV ve PVY'ye rastlanmamıştır. Tüm kabakgil türleri arasında en fazla virüsle bulaşıklık kabak (%74) ve kavunda (%72,4) tespit edilmiştir. Karpuz ve hıyar örneklerinin bulaşıklık oranı ise sırasıyla %47,7 ve %31,7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken in order to reveal the incidence of viruses causing infection in melon, watermelon, squash and cucumber growing areas in Tokat province. It was observed that the most prominent virus symptoms in cucurbit plants were mosaic, mottling and shoestring in leaves, distortion and mosaic in fruits, rosetting and stunting in plants, during surveys in Central, Erbaa, Niksar, Pazar and Turhal districts of Tokat province in 2014. A total of 571 samples were collected from symptomatic plants in cucurbit fields. The samples were tested by DAS-ELISA using Zucchini yellow mosaic virus (ZYMV), Cucumber mosaic virus (CMV), Watermelon mosaic virus (WMV), Papaya ring spot virus (PRSV), Squash mosaic virus (SqMV), Tomato mosaic virus (ToMV) , Tobacco mosaic virus (TMV) and Potato virus Y (PVY)-specific polyclonal antibodies. The results showed that WMV was the most prevalent virus of cucurbits in Tokat province with an overall incidence of 37%, followed by ZYMV (12%), CMV (11%), PRSV (3.4%) and SqMV (0.2%) in the 571 samples tested. Out of 287 cucurbit samples evaluated for the presences of ToMV, TMV and PVY, and 14% were found to be infected with ToMV. However, PVY and TMV were not detected in any cucurbitaceous crop during surveys. Squash (74%) and melon (72.4%) were the most affected crops among cucurbits plants, whereas watermelon and cucumber were found to be less frequently infected with viruses at 47.7% and 31.7%, respectively.