Parabolik yoğunlaştıran toplayıcılarda doğrudan buhar üretiminin modellemesi
Direct steam generation modelling in concentrated parabolic collectors
- Tez No: 420523
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda parabolik yoğunlaştıran toplayıcılar yüksek ısıl performanslarından dolayı daha fazla dikkate alınmaktadırlar. Bu sistemlerin daha güçlü olaması onların enerji üretim alanlarında ve sanayi kullanımında kullanılmasına sebep olmaktadır. Günümüzde çalışmaların bir çoğu bu sistemlerin iyileştirilmesi ve ya verimliliğinin arttırılması üzerine yapılmaktadır. Bu çalışmada parabolik toplayıcılarda doğrudan buhar üretiminin matematik modeli oluşturulmuştur. Matematik modelden elde edilen sonuçlar Sandia ulusal laboratuarının sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır ve iyi uyum göstermektedir. Matematik modelin sonuçları farklı çalışma basınçları ve farklı direkt ışınım uygulamalarına göre incelenmiştir. Program Matlab yazılım dilinde uygulanmıştır. Sonuçlar birbiri ile ve deneysel çalışmalarla kıyaslanıp, diyagramlar ve çizelgeler halinde belirlenip ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In last decades parabolic solar collectors gain more interest due to their high thermal performance and efficiency. Benefiting the strengths of these systems cause them to apply widely in different energy fields, i.e. concentrating solar power systems and industrial process heat . In these structures like many other system the main goal is to maximize the energy production, or in other words is to increasing the system efficiency. In this thesis modelling of a parabolic trough collector with direct steam generation has been studied. The results derived from the model compared with the experimental results from Sandia National Laboratory, and it found good agreement with them. The program has been tested for different working pressures and radiations. Accordingly, tosolve the system of equations obtained by thermal analysis, an object oriented based computer program usingMATLAB® is introduced and developed. The results compared with eachother and also compared with experimental results that are published before. They illustrated in tables and diagrams, in addition it has been discussed about them.