Dubleks paslanmaz çelik boruların orbital gtaw kaynağında, kaynak parametrelerinin kaynaklı birleştirmenin dayanım, mikroyapı ve korozyon özellikleri üzerine etkisi
The effet of welding parameters on mechanical, microstructure and corrosion properities with gtaw welded duplex stainless steel pipe
  1. Tez No: 420525
  2. Yazar: UMUT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada özellikle kimya, petrol ve doğalgaz, gemi inşa, ilaç ve gıda sanayii gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan dubleks paslanmaz çelik boruların orbital GTAW(Gas Tungsten Arc Welding) kaynağı konusu çalışılmıştır. 150 mm uzunluğunda, 1 mm et kalınlığı ve 25 mm çapındaki dubleks paslanmaz çelik borular (UNS 31803 ve EN 1.4462 ile tanımlı) üç farklı kaynak parametresi kullanılarak saf argon koruyucu/kök koruyucu gaz ortamı altında alın alına kaynak edilmiştir. Kaynak edilen numunelerin çekme, sertlik ile taneler arası korozyon testi (EN ISO 3651-1), oyuk korozyon testleri (ASTM G48-11), SEM-EDX analizleri ve mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Çekme testleri sonucunda tüm numuneler IEB' den kırılmıştır. Sertlik dağılımlarından önemli değişimler görülmemiştir. C2N, intermetalik fazlar ve karbür oluşumlarına rastlanılmamıştır. Tüm kaynaklı numuneler taneler arası korozyon ve oyuk korozyon için yeterli dayanımı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, especially the chemical, oil and gas, shipbuilding, medicine, food industry, being used in areas such as common orbital GTAW welding of duplex stainless steel pipes subject studied. 150 mm long, 1 mm thickness and 25 mm sized duplex stainless steel pipe specimens (defined by UNS 31803 and EN 1.4462) with three different welding parameters pure argon as shielding gas were butt-welded. Examining the samples, intergranular and pitting corrosion tests (EN ISO 3651-1, ASTM G48-11), hardness test, tensile test, SEM-EDX analysis and microstructure analysis were performed. All specimens were failed in HAZ. All samples exhibit similar hardness profiles. C₂N precipitates, intermetallic phases and carbide formation were not found. All welded specimens performed good intergranular and pitting corrosion properties.