Katmanlı lazer ergitme metodu ile üretime yönelik düzenek geliştirilmesi ve işlem parametrelerinin etkilerinin araştırılması
Developing a device for manufacturing by selective laser melting method and investigating process parameters effects
  1. Tez No: 420527
  2. Yazar: ERDOĞAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Katmanlı lazer ergitme metodu toz yatak uygulamalarından biridir. Bu yöntem ile metal parçaların üç boyutlu doğrudan imalatı mümkün olabilmektedir. Bu tez kapsamında katmanlı lazer ergitme metodu ile üretime yönelik bir düzenek geliştirilmiştir. Bu düzeneğin üretim yeteneğini belirlemek üzere deneme üretimleri gerçekleştirilmiş, üretimi etkileyen temel işlem parametrelerinin üretilen numunelere (iş parçalarına) etkilerini belirlemeye yönelik deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneylerde Stellite-12 muadili toz malzeme kullanılmıştır. Kullanılan toz malzeme XRD ile karakterize edilmiştir. Deneysel çalışmalar üretimi etkileyen en önemli işlem parametrelerinden lazer gücü, lazer tarama hızı, lazer frekansı, lazer tarama şekli ve katman kalınlığı göz önüne alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu parametreler ile 243 farklı kombinasyonda üretilen numuneler optik ve SEM mikroskobisi ile incelenmiştir. MATLAB ortamında geliştirilen program ile görüntü işleme esaslı analizler yapılarak işlem parametrelerinin gözeneklilik oranına olan etkileri karşılaştırılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda %0,60 gözeneklilik değerine ulaşılmış olup Stellite-12 tozu ile üç boyutlu metalik parçaların katmanlı lazer ergitme metodu ile üretilebilirliğine yönelik umut verici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Selective laser melting method is one of the powder bed applications. By this method, it is possible to manufacture three dimensional metal parts directly. In this thesis, a device for manufacturing by selective laser melting method has been developed. Experimental studies has been carried out to determine effects of basic process parameters on produced samples.Equivalent to Stellite-12 powder was used in the experiments. The powder materials were characterized by XRD. Experimental studies were performed considering the most important process parameters such as laser power output, laser scanning speed, laser frequency, laser scanning route and layer thickness. The parts which produced using 243 combinations were examined by optical and SEM microscope. Image processing analysis based on the code which is developed in MATLAB has been performed to compare the effects of process parameters on porosity rates. As a result , it was reached to %0.6 porosity rate . This is very promising results for producibility of three dimensional metallic parts using Stellite-12 powders by laser selective melting method.