Lizozim adsorpsiyonu için yeni nesil kriyojellerin sentezi
Lizozim adsorpsiyonu için yeni nesil kriyojellerin sentezi
  1. Tez No: 420550
  2. Yazar: HANDE EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE AVCIBAŞI, PROF. DR. SİNAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, organik dialdehit monomer sentezi ve bunların kopolimer olarak kullanıldığı kriyojel formundaki polimerlerin sentezi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Tezin ilk kısmında, monemerlerin sentezi ve bu monomerlerin spektroskopik yöntemlerle yapıları aydınlatıldı. Tezin ikinci kısmında, bu monomerler kullanılarak sentezlenen kopolimerik kriyojellerin yapı ve karakterizasyon analizleri yapıldı. Ayrıca, karakterize edilen kriyojeller lizozim saflaştırılmasında kullanılarak biyoteknolojik uygulaması yapıldı. Adsorpsiyon deneyleri, farklı ortam koşullarında (pH, başlangıç derişimleri, sıcaklık, iyon şiddeti) kesikli deney sisteminde incelendi. Son olarak adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü 5 kez tekrarlandı ve adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir değişim gözlenmeden lizozim saflaştırılmasında kullanılabilir olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was developed as two sections; organic dialdehyde monomer synthesis and synthesis of cryogel formed polymers. In first section, the monomers were synthesized and characterised by using spectroscopic methods. In second section, the colopolymeric cryogels structure analysis and characterisation were done for synthesized monomers. Additionally, the cryogels were used for the lysozyme purification as biotechnological application. The adsorption experiments were set under different environmental conditions (pH, initial concentration, temperature, ionic strength) in discret system. Finally, we repeated adsorption-desorption cycle for 5 times and it was observed that the cryogels can be used without significant loss in lysozyme adsorption capacity.