Dendrobaena veneta ve eisenia foetida (Oligochaeta:lumbricidae)türlerinde bakteri infeksiyonuna yanıt
  1. Tez No: 17872
  2. Yazar: YEŞİM KALAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
48 ÖZET Bu çalışmada, karasal Oligochaeta'lardan toprak solucanları D. ve- neta ve E.foetida'dz. bakteri infeksiyonu ve bu hayvanların solom sıvıların da görülen savunma mekanizmaları öğelerinin varlığı araştırılmıştır. D.veneta ve E.foetida türlerine ait erişkin fertlerin solom boşlu ğuna, solucanların vücutlarından izole edilmiş çeşitli bakteriler canlı ola rak enjekte edildiğinde, Y.ruckeri ve A.hydrophila dışında, hiçbirinin öldü rücü bir etkiye sahip olmadıkları görülmüştür. D.veneta solom sıvısının, lizozime benzer maddeler içermesiyle birlikte, denenen pek çok bakteri üzerine güçlü bir litik etkisinin olmadığı, yalnızca P. vulgaris, P.maltophilia, A.calcoaceticus ve îzolat 2 gibi solucana patojen olmayan bakterilerin üremelerini hafifçe engellediği saptanmıştır. în vivo deneyler, E.foetida solom sıvısının A.hydrophila, Y.ruckeri ve S.marcescens bakterileri üzerine bakteriyostatik bir etkisinin olduğunu göstermiştir. D.veneta solom sıvısının, E.foetida'nm aksine, koyun kırmızı kan hücrelerine karşı litik etkisinin ve aglutine etme yeteneğinin zayıf olduğu, bunun yanında en fazla tavşan ve insan eritrositlerine karşı etkili doğal hemolizinleri içerdiği görülmüştür. D.veneta hemaglutininleri genellikle49 zayıf etkili olmakla birlikte, en fazla tavşan ve sıçan eritrositlerini aglutine ettiği saptanmıştır. D.veneta hemolizinleri 60°C'de 15 dakikada bozunurken, hemag- lutininlerin 70°C'ye kadar varan sıcaklıklarda işlevini sürdürdüğü tespit edilmiştir. Solom sıvısının liziz veya aglutinasyon etkisinin omurgalı eritro sitlerine karşı, farklı oranlarda meydana geldiği gözlemlenmiştir. Tüm bunlara ek olarak, D.veneta solom sıvısının, solucanlara patojen A. hydrophila bakterisine karşı da aglutininlere sahip olduğu göste rilmiştir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In this study, bacterial infection and the existance of supposed defence mecanisms have been examined in the coelomic fluid of D.veneta and E.foetida. Injection of living cell suspensions of various bacterial strains isolated from worms and their medium, except those of Yersinia ruckeri and Aeromonas hydrophila pathogenic to worms, into the coelomic cavity of adult specimens of D.veneta and E.foetida, demonstrated that worms were unaffected. Coelomic fluid of D.veneta has no effective lytic action on many bacteria tested although it contains a lysozymelike substance. It merely has slight growth-inhibition on bacteria, P. vulgaris, P.maltophilia, A.calco- aceticus and Isolate 2 which are non pathogenic to worms. In vivo experiments demonstrated that coelomic fluid of E.foeti da has obvious bacteriostatic action on A. hydrophila, Y. ruckeri, S.marces- cens. Coelomic fluid of D.veneta possesses weak lytic and agglutina ting activity towards sheep red blood cells, contrary to E.foetida. Besides it contains naturally occuring hemolysin at high titers against both rabbit51 and human erythrocytes. Hemagglutinin of D.veneta was generally found weak, but the highest titers were obtained on both rabbit and rat erythro cytes. Hemolysin was heat-inactivated at 60°C for 15 minutes. Hemaggluti nin was found to be active by heating the extract to 70°C for 15 minutes. The rate of lysis or agglutination was different for each type of erythro cyte. In addition, it was demonstrated that D.veneta coeiomic fluid contained agglutinins against A.hydrophila pathogenic to worms.