Kurutulmuş organik meyvelerde farklı ambalajların raf ömrü süresince kaliteye etkileri
Effect of different packages on dried organic fruit quality during shelf life
  1. Tez No: 420572
  2. Yazar: HASAN KURUÇAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışma, farklı ambalajlarla paketlenen organik kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısının meyvelerinin raf ömrü süresince kalite değişimlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Organik olarak üretilen kuru incir (cv. Sarılop) meyveleri natürel olarak doypack, vakum tray, quadro ve PE torbaya, lerida ve protoben tipi işlenmiş organik kuru incirler kraft box ve vakum tray ambalajlarına yerleştirilmiştir. Potasyum karbonat çözeltisine bandırılarak ve bandırılmadan güneşte kurutulan organik kuru üzümler (cv. Sultani Çekirdeksiz) kraft box, doypack, quadro, lunch box ve pillow pack ambalajlarına, organik kuru kuru kayısı (cv. Hacıhaliloğlu) meyveleri kraft box, doypack, vakum tray, quadro ve PE torba ambalajlarına yerleştirilmiştir. Kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı ambalajları 20±1ºC'de %50-65 oransal nemde sırasıyla 6 ay, 9 ay ve 6 ay süreyle muhafaza edilmiştir. Ambalaj çeşidi kuru meyvelerin nem miktarını etkileyerek suda çözünür kuru madde miktarı, su aktivitesi ve kuru incirin sertliğinde artış veya azalışlara neden olduğu saptanmıştır. Meyvelerdeki nem miktarı, kuru incir ve kuru kayısı meyvelerinde doypack, kuru üzümde quadro ambalajında en yüksek, kuru incirde PE torba, işlenmiş kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısıda ise kraft box ambalajında en düşük bulunmuştur. Şekerlenme indeksi natürel kuru incirlerde quadro ambalajında, işlenmiş kuru incirlerde ise vakum tray ambalajında en yüksek bulunmuştur. Genel olarak ambalajların organik kuru meyvelerin rengine ve incelenen diğer kalite parametrelere etkileri sınırlı olmuştur. Organik kuru incir 6 ay, organik kuru üzüm 9 ay ve organik kuru kayısı 6 ay süreyle raf ömrünü koruduğu saptanmıştır. Sonuçlar, doypack ambalajın organik kuru incir ve kuru kayısıda, quadro ambalajın ise kuru üzümde önerilebileceği, PE torba ve kraft box ambalajlarında bazı kalite parametreleri ile ilgili sorunlar yaşanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine quality changes of organic dried figs, dried grapes and dried apricots packaged in different packages throughout shelf life. Dried figs produced organically (cv. Sarilop) was packed as natural in doypack, vacuum tray, quadro and PE bag, organic dried figs manipulated as lerida and protoben types were packed in craft box and vacuum tray packages. Organic grapes (cv Sultanas seedless) sun-dried after dipping or without dipping into potassium carbonate solution were placed in craft box, doypack, lunch box and pillow pack packages and organic dried apricot (cv. Hacihaliloglu) was placed in craft box, doypack, vacuum tray, quadro and PE bags. Dried figs, dried grapes and dried apricots were stored at 20±1°C and 50-65% relative humidity for 6 months, 9 months and 6 months, respectively. Package type is found to affect the moisture content of dried fruit and accordingly increase or decrease the quantity of water, total soluble solids, water activity and fruit firmness. Water content was the highest in doypack package for dried figs and dried apricots, quadro package in dried grapes and was the lowest in PE bag for dried figs and craft box package for processed dried figs, dried grapes and dried apricots. Sugaring index was the highest in natural dried figs packed in quadro and in vacuum tray packages for processed dried figs. In general, effects of packages on colour and other quality parameters analyzed were rather limited. It was found out that organic dried figs preserved at shelf life conditions can be successfully kept for 6 months; organic dried grapes can be kept for 9 months and organic dried apricots for 6 months. Results showed that dried grapes packed in quadro package, dried apricots and dried figs packed in doypack packages may be offered. There might be problems in PE bags and craft box packages related to some quality parameters.