Determination of optimum conditions in electrodialytic processes for brine production from seawater
Deniz suyundan salamura üretiminde elektrodiyaliz ve elektrodeiyonizasyon yöntemlerinde en uygun çalışma koşullarının belirlenmesi
- Tez No: 420573
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, klor alkali prosesi için deniz suyundan salamura üretiminde kullanılacak elektrodialitik yöntemlerin başarımına membran türü, elektriksel gerilim düzeyi ve besleme derişim düzeyinin etkileri incelenmiştir. Elektrodiyaliz (ED) ve Elektrodeiyonizasyon (EDI) süreçlerinde, gerçek deniz suyu, deniz suyu örneği ve farklı derişimlerdeki sodyum klorür çözeltileri besleme akımı olarak kullanılmıştır. Katyon ve anyon değiştirici membranlar olarak hem yük seçici hem de tek değerlik seçici türler kullanılmıştır. Çözeltilerdeki iyonların derişimleri iyon kromatografisi yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmalarda, istenmeyen iyonların besleme çözeltilerinden uzaklaştırıldığı saflaştırma ile saflaştırılan salamuranın sodyum klorür derişiminin arttırıldığı zenginleştirilme hedeflenmiştir. Saflaştırma başarımı seçimlilik ile zenginleştirilme başarımı ise özgül güç tüketimi, akı ve kazanç ölçülerine göre değerlendirilmiştir. Saflaştırma aşamasında elektrodialitik süreç olarak ED membran türü ile tek değerlik seçici Astom markalı membranlar daha başarılı bulunmuştur. Zenginleştirme aşamasında ise elektrodialitik süreç ve membran türü seçiminin çözelti derişim düzeyine göre değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of electrodialytic methods to be used in the production of brine from seawater for chlor alkali process were analysed with the parameters such as membrane type, electrical potential applied and feed concentration. In electrodialysis (ED) and electrodeionization (EDI) processes, real seawater, sample seawater and sodium chloride solutions with different concentrations were used for feed solutions. Both type of membranes as charge selective and monovalent selective were used in experiments. Ion chromatography was used to analyse the concentrations of ions in solution. In the first step of study, called purification, undesired bivalent ions were removed from feed solution; in the following step, called enrichment, the aim was to concentrate sodium chloride in the solution purified. Purification performance is evaluated by selectivity, whereas enrichment performance by specific power consumption, flux and recovery. While ED as electrodialytic method and monovalent selective membrane as membrane type were found to be more successful than the others in the purification step, there was neither electrodialytic method nor membrane to be distinguished for all kinds of feed solutions in the enrichment step.