Hydrodynamic analysis of structured packing material geometries
Yapılandırılmış dolgu malzemesi geometrilerinin hidrodinamik çözümlemesi
- Tez No: 420576
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tepsili kolonlar kadar dolgulu kolonlar da; kimya mühendisliği ayırma işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni nesil dolgu malzemesi olarak yapılandırılmış metal dolgular diğer kolon içeriklerine göre iyi bir alternatiftir. Yapılandırılmış dolgu kolon içerisinde oldukça açık bir petek yapısı, eğimli akış kanalları ve gaz akışına çok az direnci olan yüksek bir yüzey alanı sağlar. Bu malzemenin performansının belirlenmesi üzerine literatürde pek çok çalışma bulunmaktadır ve yeni geometri tasarımları için çalışmalar yapılmaktadır. Bu tezde, piyasada bulunan bir tür yapılandırılmış dolgu malzemesi kanalından akan havanın, kuru ortamda, farklı geometriler için hidrodinamik davranışı incelenmiştir. COMSOL Multiphysics yazılım ile gerçekleştirilen benzetimlerle 3B ortamında fiziksel bir model tanımlanmış ve HAD modülündeki doğrusal akış şartları esas alınmıştır. Seçilen parametrelere göre, iki farklı kıvrım açısı için, üç farklı giriş hızı ve üç farklı basınç şartında olmak üzere; COMSOL'da geliştirilen model kullanılarak 18 benzetim ve sıcaklık değişiminin etkisinin gözlemlenebilmesi için farklı iki sıcaklık değeri için benzetimler yapılmıştır. Benzetimlerden elde edilen sonuçlar imalatçı kataloglarında yayımlanan sonuçlar karşılaştırılmış ve uyumlu olduğu görülmüştür. Bunun anlamı, yeni yapılandırılmış dolgu malzemelerinin tasarımının laboratuvarda çalışılarak denemesi yerine böyle bir çalışmayla yapılabileceği ve bunun gerçek tesis ekipmanının yapımından önce maliyet açısından daha etkin olabileceğidir.
Özet (Çeviri)
In chemical engineering applications, packed columns as well as tray columns are frequently used in separation processes. The structured packings are new generation packing materials that are good alternatives to the other type of column internals. Structured packing is a very open honeycomb structure with inclined flow channels giving a relatively high surface area but with very low resistance to gas flow. There are many studies in the literature about the performance of structured packings and studies on design of new geometries are going on. The hydrodynamic behavior of air in a dry channel of a structured packing was studied in this thesis. This was done on a software called COMSOL Multiphysics and in a 3D environment a physical model is defined based on linear flow condition in CFD module for simulations. According to the chosen parameters as two different crimp angle values, three different values of inlet velocity values and three pressure values,18 trials were made on COMSOL and in order to observe the effect of temperature change simulations were made under two temperatures. The results obtained from the trials were compared with the graphs in catalogues and they were in good convenience. This means such a study can be done instead of trying some new design of structured packings before laboratory work and this can be much more cost effective before constructing the real plant equipment.