Kardiyoversiyon planlanan nonvalvüler atriyal fibrilasyonlu hastalarda sol atriyal volüm indeksinin sinus ritmi sağlanmasında ve idamesindeki yeri ve m-mode sol atriyum çapı ile etkinliğinin karşılaştırılması
To determine the role of lavi in prediction of conversion to sinus rythm and maintanence of sinus rythm after cardioversion in non-valvular atrial fibrillation patients who are planned to cardioversion and to compare the lavi parameter with the left atrial diameter parameter calculated with m-mode echocardiography in terms of prediction of the clinical results
- Tez No: 420644
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, kardiyoversiyon planlanan nonvalvüler atriyal fibrilasyonlu hastalarda SAVİ'nin sinus ritmi sağlanmasında ve idamesindeki yerini belirlemek, M-mode ekokardiyografi ile hesaplanan sol atriyal çap ile etkinliği karşılaştırmaktır. Ağustos 2009 - Mayıs 2011 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Polikliniğine başvuran, elektriksel kardiyoversiyon planlanan 120 hasta işlem öncesi değerlendirildi ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan toplam 80 nonvalvüler atriyal fibrilasyonlu hasta (38 erkek, 42 bayan) randomize olarak çalışmaya alındı. Ekokardiyografik inceleme sonrasında uygun olan hastaların hastaneye yatışı yapıldı. Midozolam ile sedasyonu takiben ACC/AHA/ESC kılavuzlarının belirlediği şekilde anterolateral yaklaşımla Hewlett Packard codemaster DC monofazik defibrilatör cihazı ile DCC her hasta için 200 joule ile başlanarak, başarısız olması halinde sırasıyla 300 ve yine başarısız olması halinde 360 joule olmak üzere uygulandı. Bu üç denemenin ardından, 360 joule anteroposterior yaklaşım ile son kez DC-CV uygulandı. Sonrasında atrial fibrilasyon devam ederse, işlem başarısız olarak kabul edildi. Kardioversiyon sonrası hastalar 24 saat monitorize edildi. 24 saat monitörizasyon sonrasında sinus ritmi devam eden hastalar grup 1 (başarılı kardiyoversiyon), atriyal fibrilasyon tespit edilen hastalar grup 2 (başarısız kardiyoversiyon) olarak kabul edildi. Grup 1 hastalar 1. ay EKG'lerinde sinus ritmi devam edenler grup 1A (rekürrens olmayan), atriyal fibrilasyon tespit edilenler grup 1B (rekürrens olan) olarak kabul edildi. Kardiyoversiyon başarısını etkileyen faktörleri belirlemek için yapılan tek değişkenli logistik regresyon analizinde sadece yaş, SA çap ve SAVİ açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmesine rağmen, yapılan çok değişkenli logistik regresyon analizinde sadece SAVİ ve SVKİ açısından istatistiksel anlamlı fark izlendi. SAVi'nin her ml/m² lik artışı, diğer parametrelerden bağımsız olarak kardiyoversiyon başarısının %8 azalması ile ilişkili tespit edildi (OR 1,08, CI 1,035-1,124, p< 0,0001).Kardiyoversiyon başarısını öngörmede kullanılan parametrelerden SA çap ve SAVİ, ROC analizi ile karşılaştırıldığında eğri altında kalan alan SAVİ için 0,892±0,041 iken SA çapı için 0,712±0,058 olarak tespit edildi. Her iki parametre için eğri altında kalan alan istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi (SA çap ve SAVİ, p:0,002 ve p:
Özet (Çeviri)
To determine the role of LAVI in prediction of conversion to sinus rythm and maintanence of sinus rythm after cardioversion in non-valvular atrial fibrillation patients who are planned to cardioversion and to compare the LAVI parameter with the left atrial diameter parameter calculated with M-mode echocardiography in terms of prediction of the clinical results. Between August 2009 and May 2011, 120 patients with non-valvular atrial fibrillation were evaluated before cardioversion in Akdeniz University Cardiology outpatient clinic. And 80 patients (38 male, 42 female) who met the inclusion criteria were evaluated in the study. After echocardiographic evaluation suitable patients were hospitalized. After sedation with IV midazolam, as designated by the ACC/AHA/ESC guidelines, DCC was performed with Hewlett Packard codemaster DC monophasic defibrillator device with anterolateral approach. The DCC was performed for each patient starting with 200J and in case of unsuccess the CV was performed with increasing the energy to 300J and 360J respectively. And in case of unsuccess the CV was again performed with 360 J with anteroposterior approach. The cardioversion procedure was accepted as unsuccesfull if sinus rythm could not be achieved despite all attempts. Patients were monitorized after procedure for 24 hours. At the end of 24 hours, if sinus rythm were maintained patients were accepted in group 1 (successfull cardioversion), if not accepted in group 2 (unsuccessfull cardioversion). Patients in group 1 were accepted in group 1A (not recurrent) if the sinus rythm was maintained at the end of 1 month, if not accepted in group 1B (recurrent). Univariate and multivariate logistic regression analysis were performed to determine the factors which influence the success of cardioversion. In univariate logistic regression analysis, the age, LA diameter and LAVI were found to be significant factors influencing the cardioversion success. However in multivariate logistic regression analysis only the LAVI and LVMI were found to be important parameters which influence the cardioversion success. For each 1 ml/m² increase in LAVI, the cardioversion success was found to decrease 8%, and this was independent from other parameters (OR 1,08, CI 1,035-1,124, p< 0,0001). To predict the success of cardioversion, the LA diameter and LAVI parameters were compared with ROC analysis. The area under curve for LAVI 0,892±0,041 and for LA diameter it was 0,712±0,058. The area under curve for both of the parameters were statistically significant (LA diameter and LAVI, p:0,002 and p: