Nonvalvüler atriyal fibrilasyon hastalarında plazma pentraxin 3 düzeyinin etyopatogenez ve atakların sıklığını belirlemedeki rolü
- Tez No: 420772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda bir inflamatuar belirteç olan Pentraxin 3 (PTX3) düzeyinin nonvalvüler AF hastalarında düzeylerini normal gruba göre kıyaslayarak inflamasyonun AF etyopatogenezindeki rolünü araştırdık. Ayrıca sinüs ritmine dönen hastalarda PTX3 düzeyinin atak sıklığı ile olan ilişkisi ve atakları öngörmede kullanılıp kullanılmayacağı değerlendirildi. PTX3'ün AF için diğer inflamatuar belirteçlerden daha spesifik olabileceği ve AF'de atakları öngördürebileceği araştrıldı. Yöntemler: Çalışmaya hastanemize başvurmuş AF'si olan 86 kişi, kontrol grubuna ise 54 kişi dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarının rutin hemogram ve biyokimyasal parametetleri, BNP, hsCRP ve PTX3 düzeyleri ölçülerek karşılaştırıldı. Toplam 140 hasta prospektif olarak toplandı. Bulgular: AF hastalarında kontrol grubuna göre lökosit sayısı (8.2±2.5 vs. 7.2±2, p;0,01) ve hsCRP düzeyleri (3.48±2.21 vs. 1.01±0,83, p;
Özet (Çeviri)
Objective: Pentraxin 3 (PTX3) which is associated with inflammation is produced abundantly in local inflammatory lesions, but C-reactive protein (CRP) is produced mainly in the liver. We aimed to compare PTX3 levels in patients with AF and without AF to demonstrate the relationship between plasma PTX3 levels and AF. In this study, we investigated PTX3 levels which might be a sensitive marker for the inflammatory process of AF. Material and Method: . We enrolled 86 patients with AF and 54 patients without AF to our study. Clinical risk factors, biometric measurements, echocardiographic findings and biochemical parameters including PTX3 and high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) levels of patients were compared between two groups . Results: In patients with AF, plasma PTX3 levels (2.03±1.93 ng/mL vs 2.03±1.93 ng/mL; p;